Amerika'nın Amacı Ne?..

Amerika'nın Amacı Ne?..
Amerika'nın Büyük Ortadoğu Projesi devrede! Ladin öldü, yeni düşman kim olacak? İşte ayrıntılar...

Hiçbir şeyin yıllarca değişmedi Arap ve Ortadoğu coğrafyasında son 6 ayda müthiş bir değişim yaşanıyor.

Tunus, Mısır, Yemin ve Cezayir'de yıllardır koltuğu bırakmayan devlet başkanları ülkelerini terk etmek zorunda kaldı. Hüsnü Mübarek gibi sembol isimler bile iktidarlarını koruyamadı.

Şimdi ise Libya ve Suriye karışmış durumda. Üç vakte kadar bu ülkelerde de devrim yaşanması muhtemel.

Bütün bu gelişmeler baş döndürücü bir hızla yaşanırken ve dün ajanslara düşen “Bin Ladin öldü, cenazesi denize atıldı” haberi gündeme bomba gibi düştü.

Türkiye olaya ilk tepki veren ve Ladin'in öldürülmesinden memnuniyetini açıklayan ülkelerden biri oldu.

Ladin öldü, fakat arkasında bir çok soru işareti bıraktı.

LADİN'İ ARAP DEVRİMLERİ ÖLDÜRDÜ

Kimilerine göre aslında Ladin, kısa süre önce gerçekleşen Arap devrimleriyle ölmüştü. Çünkü Arap devrimleri, batı karşısında ezik ve İsrail'e karşı hep yenilen Araplara, terörden başka bir çıkış yolu göstermişti. Tek umut olan Ladin'e ihtiyaç kalmamıştı. Bundan sonrası için de lidere bağlı, hücre tipi bir yapılanmayla hareket eden El Kaide'nin, etkisini kaybedeceği ve zaman içerisinde yok olacağı yönünde yorumlar yapılıyor.

LADİN MİSYONUNU TAMAMLADI

Bir başka görüşe ise Ladin, olayın en başından itibaren CIA'nin eğittiği ABD'nin “yeni düşman” ihtiyacını karşılayan bir figürdü. Amerika bunları bahane ederek Afganistan'a ve Irak'a operasyonlar düzenledi. Artık Ladin misyonunu tamamladı ve yok edildi. İşi daha ileri boyuta götüren Deniz Ülke Arıboğan gibi uzmanlar, El Kaide diye bir terör örgütü olmadığını iddia ediyor.

Gerçekler tam anlamıyla ne zaman ortaya çıkar ve yapılan yorumların doğrulu ne zaman anlaşılır bilmiyoruz.

Ortada bir gerçek var ki yeni bir dünya düzeni kurulduğu ve siyasi haritaların tekrar çizildiği.

İşte Erandaç'ın görüşleri...

Bir süre sonra ABD Savunma Bakanlığına oturacak olan CIA Başkanı Panetta, geçen haziranda "10 yıldır Ladin'den haber alamıyoruz" demişti. Afganistan'ı yakından takip eden bazı istihbaratçılar "ABD'yi titreten" Ladin'in, önce sol böbreğinin işlemez hale geldiğini, 2004 yılında sağ böbreğinde de sorun yaşamaya başladığını, Tora Bora'daki ilkel şartlar altında, 3 yıl tek böbreğiyle hayatta kalmaya çalıştığını ve 13 Aralık 2007 sabahı hayatını kaybettiğini'' bize fısıldamışlardı. Obama'nın Başkan olmasında bile büyük etkisi olan Ladin'in ölümü, "Dünya hazır değil" diye açıklanmamıştı. Amerika uzun vadeli planları uğruna saklamıştı. Saklamasa, Afganistan ve Irak işgallerine kılıf uydurmakta zorlanacaktı. 2007'den beri Washington, sahte sesli mesaj veya video görüntüleriyle Ladin'i "yaşatıyor" ve adını kullanıyordu. ABD ihtiyaç hasıl oldukça yani o andaki dünya gündemine ilişkin veya "teröre karşı savaş" stratejisinin bir parçası olarak Ladin'in teknoloji harikası kurmaca görüntülerini yayınlayarak hedef şaşırtmaya devam ediyordu.

Ladin'in “siyaseten” ölmesi lazımdı. Artık Amerika'nın yeni düşmanı Şii İran'dır.

Bir Sunni cephesi oluşturularak Şii'lerle karşı karşıya getirilecek. Amerika bunun için operasyonlara girişti ve devrimler yaşanmaya başlandı. Batı yanlısı liderler iş başına geldi.

Suriye'de de devrim yapılacak ve Esad'ın yerine batı yanlısı, sunni Abdulhalim Haddam getirilecek.

Sunni olan Ladin, Şii – Sunni cephesinde Amerika'ya engel olacaktı ve bunun için ortadan kaldırıldı.

Amerika bu operasyonları yaparken bir yandan da Çin'in petrolünü kesiyor.

Libya'da da Çin vardı, Kaddafi'nin devrilmesiyle Çin'in orda önü kesilmiş olacak.

Uzun vade İran'ı bölmeye çalışacaklar ve burada İran'ın Azeri nüfusu kilit rol oynayacak. İran'da PKK Pejak çok ön plana çıkabilir.

Yeni gelişmeler Türkiye'nin aleyhine değil. Yapılan devrimlerde göreve gelen batı yanlısı liderler Türkiye'yi seviyor. Sunni Şii operasyonunda Türkiye sunilerin yanında olacaktır ama tarafsızlığını kaybetmek istemeyecektir. Bu çatışmada bir arabuluculuk yapabilir…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com