Amerika'nın Sesi: Türkiye - El Kaide ilişkisi şüpheli!

Amerika'nın Sesi: Türkiye - El Kaide ilişkisi şüpheli!
Amerika’nın Sesi, uzmanlar, El Kaide operasyonlarının Türkiye’nin cihatçı teröristlere karşı sertleştiği anlamına gelebileceğini söylese de operasyonları düzenleyen polis ve savcılar hakkında soruşturma açıldığı, görevden alındıkları yolundaki haberlerin
Türkiye’de bu hafta gerçekleştirilen El Kaide operasyonlarını değerlendiren uzmanlar, bunun Türkiye’nin cihatçı teröristlere karşı sertleştiği anlamına gelebileceğini söylese Türkiye-El Kaide ilişki konusundaki “soru işaretlerinin devam ettiği” öne sürülüyor. 

Amerika’nın Sesi, “Erdoğan’ın uzun süredir cihatçı milislerin Suriye’ye geçişini engellemek için yeterli çaba göstermediği iddia ediliyordu” dediği haberinde “Operasyonlarda tutuklananlar arasında eski bir Guantanamo zanlısı olan İbrahim Şen de yer alıyor. Ayrıca El Kaide’nin
Türkiye’deki en önemli ismi olduğu söylenen Halis Bayancuk da tutuklananlar arasında. Yetkililer El Kaide ile ilişkisi olduğu düşünülen üç diğer önemli ismin operasyon öncesi Suriye’ye kaçtığını bildirdi” diyor. 

“El Kaide ile bağlantıları olduğu iddiaları uzun yıllar devam eden” İHH’ye düzenlenen baskına ve TIR olayına dikkat çekildiği haberde “Terörle mücadele operasyonları, Dışişleri yetkililerinin radikal İslamcı gruplarla bağlantısı olan yabancıların sınır dışı edildiğini açıklamasının sonrasında başladı. Avrupa ülkeleri elçilikleriyle paylaşılan raporda Türkiye’nin geçtiğimiz yıl içinde Suriye’de savaşan gruplarla bağı olan binden fazla Avrupalı’yı sınır dışı ettiği bildirildi” denildikten sonra şöyle devam ediliyor: 
 

SINIRDIŞILARLA İLGİLİ “HERHANGİ BİR KANIT YOK”
 
“Bazı uzmanlar sınır dışı rakamının Batılılar’ın El Kaide ile ilgili endişelerini yatıştırmak amacıyla abartıldığını düşünüyor. 
Washington Yakın Doğu Enstitüsü uzmanı Aaron Zellin sınırdışılarla ilgili herhangi bir kanıtın ortaya konmadığını söylüyor.” 

Haberde Erdoğan hükümetinin Beşar Esat’a karşı ayaklanmanın en büyük destekçilerinden biri ve Amerika ve Avrupa’yı Suriye’ye müdahale etmedikleri için eleştirdiğine dikkat çekildikten sonra şu savları dile getiriliyor: 

“Başbakan Erdoğan aynı zamanda ayaklanmacıların Türkiye’yi silah ve erzak kaynağı olarak kullanmasına izin verdi. Ancak son aylarda Batılı ülkeler İslamcı militanların Türkiye’yi üs olarak kullanması nedeniyle Ankara üzerinde baskı kuruyor. Avrupa devletleri Suriye’de savaşan cihat yanlısı milislerin gelecekte Avrupa’ya dönmelerinden endişe duyuyor.” 

Türkiye’nin ise Suriye’deki cihatçı grupları desteklediği iddialarını reddettiğine de dikkat çeken Amerika’nın Sesi, şunları da söylüyor: 
“Salı günkü operasyonlara rağmen uzmanlar Erdoğan’ın cihatçı milislere karşı mücadele edeceğinden şüphe duyuyor. 

Washington’daki Demokrasileri Koruma Vakfı uzmanı Lisa Lundquist salı günü yapılan operasyonların cihatçı milislerin ve cihatçılara giden silahları engelleme amaçlı mı yoksa Türkiye üzerinde oluşan baskıyı azaltma amaçlı mı olduğunun önümüzdeki günlerde belli olacağını söyledi. 

Operasyonları düzenleyen polis ve savcılar hakkında soruşturma açıldığı, görevden alındıkları ya da sürüldükleri yolundaki haberler de hükümetin El Kaide ilişkileri konusundaki soru işaretlerini artıracağa benziyor.”

(DSE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com