Amerika'nın Türkiye'yi Arkadan Vurduğunun İspatı

Amerika'nın Türkiye'yi Arkadan Vurduğunun İspatı
Yayınladığuranı gizli belgelerle adını duyuran Wikileaks'in, Amerika'nın PKK'ya yardım ettiğini gösteren belgeler yayınlayacağı iddia edildi...

İnternet sitesi Wikileaks'in sızdırdığı Irak belgeleri, bu kez sadece Washington'da değil, Ankara'yı da sarsacak gibi. Londra merkezli El Hayat gazetesi, sitenin bir yöneticisine dayandırdığı haberinde, sızdırılan belgelerde Türkiye ile iddialar da bulunduğunu yazdı. Habere göre, belgeler Türkiye'den El Kaide'ye silah kaçırıldığını, Amerika'nın da PKK'ya yardım ettiğini gösteriyor.

Wikileaks internet sitesi, Amerika'nın başının belası.

Önce Afganistan, sonra Irak belgelerini yayınladı. En sonunda, "öncekilerin 7 katı önemde belgeler yayınlayacağız" dedi.

Amerikan Savunma Bakanlığı, onlarca avukatla Wikileaks operasyonuna hazırlanırken, belgelerin açıklanması öncesinde sızanlar son derece çarpıcı.

İddialar, Londra merkezli Arapça yayın yapan El Hayat gazetesine konuşan bir yetkilinin sözlerine dayandırılyor.

O yetkiliye göre, belgeler, Amerika'nın alenen PKK'ya yardım ettiğini gösteriyor.

En önemli iki iddia şöyle:

- Belgelerde, Amerika'nın 1979'dan bu yana terör örgütü olarak kabul ettiği PKK için, Amerikalılar "Özgürlük Savaşçıları" ifadesi kullanılıyor.

- ABD, Irak'ta yakalanan PKK üyelerini serbest bıraktı. Irak'taki Amerikan güçleri PKK'ya silah verdi ve Türkiye'ye yönelik saldırılarına göz yumdu.

El Hayat'ın haberine göre, aynı yetkilinin Türkiye'ye dair iddiaları da var.

Yetkili, "o belgelerde, Amerikalı askeri yetkililer Türkiye'yi sınırlarını gereğince kontrol edememekle itham ediyor" diyor. Türkiye'de yerleşik Iraklıların, El Kaide'ye silah ve mühimmat sağladığı öne sürülüyor.

Bu iddiaların, o belgelerde gerçekten yer alıp almadığı, Wikileaks'in belgeleri internete koymasıyla ortaya çıkacak.

Şimdilik eldeki tek somut gerçek, Amerikan hükümetinin, kongreyi ve müttefiklerini belgeler konusunda uyardığı.

Obama yönetimi, Wikileaks'in elindeki verilerin, Amerika'nın diplomatik ilişkilerine ciddi zararlar verebileceğini yolunda kongreyi uyardı.

O zararın, Amerikalı diplomatların bulundukları ülkelerde istenmeyen adam ilan edilmesine kadar varabileceği öne sürülüyor.

Amerikan yönetimi şimdi birkaç gün içinde belgelerin açıklanmasını bekliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com