Amina'nın intiharı tecavüz yasası krizi çıkardı

Amina'nın intiharı tecavüz yasası krizi çıkardı
Tecavüzcüsü ile evlenmeye zorlandığı için intihar eden Faslı kız Amina’nın dramı, kurbanıyla evlenen tecavüzcüyü affeden yasaya karşı isyan dalgası başlattı. Ancak AKP Hükümeti, yasanın İslami kurallara uygun olduğu gerekçesiyle değişiklik yapmak istemiyo

Fas’ta kasım ayında yapılan seçimlerden birinci parti çıkarak hükümeti kuran Adalet ve Kalkınma Partisi, tecavüzcüsünün kurbanı ile evlenmesine izin veren Ceza Kanunu’nun 475’inci maddesi yüzünden insan hakları savunucuları ile karşı karşıya geldi. Tartışmanın fitili ülkenin kuzeyinde bulunan Tanca yakınlarındaki Larache kasabasında Amina Filali’nin (16) intiharı ateşledi. Amina, evinin arkasında işsiz bir genç tarafından tecavüze uğradı. Baba Laçin Filali, olayı mahkeme taşıdı ancak savcılar babaya “Ailenin şerefini kurtarmak istiyorsan git kızını evlendir” dedi. Fas’ta kanunen 18 yaşından önce evlenilemiyor, ama “özel durumlarda” muafiyete izin veriliyor. Reşit olmayan Amina’nın da 475’inci maddeye dayanılarak tecavüzcüsüyle evlendirilmesine karar verildi. 10 Mart’ta zorla evlendirilen Amina, annesine “Ben böyle yaşayamayacağım” dedikten sonra 5 ila 20 yıl arasında ceza alması gereken tecavüzcü kocası evine gitti.

Kadınlar yıkım yaşamıyor Fas'ın Fatmagül'ünü böyle bitirdiler!

Tecavüzcüsü ile aynı yatağa girmek yerine fare zehiri içerek intihar etti. Kocası zehir içtiğini anlayınca çılgına dönerek Amina’yı feci şekilde dövdü. Ardından saçlarından çekerek sokaklarda sürükledi. Bir süre sonra zehirin etkisiyle hayata veda den Amina’nın ölümü kadın ve insan hakları örgütlerini ayağa kaldırdı. Hakimlerin kararıyla genç kızın intihara sürüklendiğini söyleyen insan hakları kuruluşları, kadına şiddeti teşvik eden yasanın kaldırılması için sokaklara döküldü. Muhalefet partileri yasanın değiştirilmesini parlamento gündemine getirdi. Ancak Fas hükümetinin tek kadın bakanı olan Kadın ve Aile bakanı ve iktidar partisinin genel sekreteri Bassima Hakkaoui, “Bazı durumlarda tecavüzcüsü ile evlenen kadınlar bir yıkım yaşamıyor” dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com