Ana Kız Okuldayız' kampanyasında birinci oldular

Ana Kız Okuldayız' kampanyasında birinci oldular
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 2 yıl önce başlatılan 'Ana-Kız Okuldayız' okuma yazma kampanyasında Uşak birinci oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde 2 yıl önce başlatılan 'Ana-Kız Okuldayız' okuma yazma kampanyasında Uşak birinci oldu.
Kampanya başladığında 69'uncu sırada yer alan Uşak, yapılan çalışmalarla 1'inciliğe yükseldi. Uşak'ın birinci sırada yer aldığı kampanyada; Ege'den İzmir ve Denizli ilk 10'a girmeyi başardı. Uşak'ın okuma kampanyasında elde ettiği yüzde 92,78'lik başarı kentte sevinçle karşılandı. Kampanyaya verdiği önem ve destek nedeniyle okuma yazma öğrenen kadınlar tarafından çok sevilen Vali Özdemir Çakacak ile eşi Kevser Çakacak, sonuçtan duydukları memnuniyeti ifade ettiler. Kentte okuma ve yazmayı teşvik için bir dizi çalışma yapıldığını belirten Vali Çakacak, “Yapılan çalışmalar başarıyı getirdi ve birinci sıraya yükseldik” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yaklaşık 2 yıl önce başlattığı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde yürütülen 'Ana-Kız Okuldayız' adlı kampanya meyvelerini veriyor. Kampanyaya yakından ilgi duyan ve bu konuda bütün kurumlarla ortak hareket eden kentler başarı ortalamalarını artırdı. 2 yıl öncesine kadar başarı oranında 69'uncu sırada yer alan Uşak, Vali Özdemir Çakacak ve eşi Kevser Çakacak'ın öncülüğünde kentte adeta bir seferberlik başlatıldı. Kurum müdürleri ile toplantı yapıp kampanyaya verdikleri önemi ifade eden Vali Çakacak bu süreçte her törene bizzat katılıp sertifika almaya hak kazanan kursiyerlere ilgi gösterdi. Başlatılan Okuma seferberliği sayesinde tüm kamu görevlileri köylerde ve beldelerde okuma yazma bilmeyen kadınları tespit etti. Postacı, hemşire, muhtarlar ve diğer kamu görevlilerinin tespit ettiği kadınlar için İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde kurslar açıldı. Kurslara katılımı sağlamak için valilik çeşitli hediyeler ve para ödülü gibi teşvik edici yöntemler uyguladı. Bu sayede il, ilçe, belde ve köylerdeki kurslara yoğun katılım sağlandı. Kurslar sonunda 23 bin 924 kursiyer okuma yazma öğrenerek sertifika aldı. Uşak bu rakamlarla kampanyada Türkiye birinciliğine yükseldi.

“OKUMA YAZMA BİLMEYEN KALMAYACAK”
Kampanya'da elde edilen başarıyı değerlendiren Vali Özdemir Çakacak, “İki yıl önce 69. sırada yer alıyorduk. Bu sonuç bizi memnun etmedi ve kampanyaya önem vermemiz gerektiğini arkadaşlara anlattık. Köylere her gittiğimde kadınlarla konuştum ve okuma yazma bilmeyenlerin tespit edilmesini istedim. Ayrıca bu işe gönül verenlerle çalışmak istedik. Okuma yazma konusuna gösterdiğimiz hassasiyet sonuç verdi. 4 yıl içinde kentte okuma yazma bilmeyen kişinin kalmamasını hedefliyoruz. Kursları cazip kılmak için ödüllendirici unsurlar hep olacak. En önemlisi de eşlerimizin bu kampanyaya verdiği destek sürecek. Biz sadece bu kampanyaya değil kız çocuklarının eğitimine de büyük önem veriyoruz. Özellikle kırsal alandaki yavrularımızın ilk ve orta öğretimi tamamladıktan sonra üniversite eğitim almasını da arzu ediyoruz. Bu konuda üzerimize düşen hassasiyeti göstermeye çalışıyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com