Ana muhalefet Monti'yi destekliyor

Ana muhalefet Monti'yi destekliyor
Silvio Berlusconi'nin yerine hükümeti kurmak için Mario Monti'ye İtalya Anamuhalefet konumundaki Demokrat Parti tam destek verdiğini açıkladı

İtalya'da Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, dün başbakanlıktan istifa eden Silvio Berlusconi'nin yerine hükümeti kurmak için Mario Monti'yi görevlendirdi.

İtalya'da hafta başında başlayan siyasi kriz bu akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, kısa bir süre önce hayat boyu senatör ilan ettiği 68 yaşındaki Mario Monti'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesiyle farklı bir sürece girdi.

Cumhurbaşkanı Napolitano'nun siyasi parti temsilcileriyle gün boyu süren istişarelerinde, iktidarını kaybeden Silvio Berlusconi'nin partisi Özgürlükçü Halk Partisi (PdL) Monti liderliğindeki hükümetin tarafsız kişilerden oluşması koşuluyla oluşmasına destek verirken, iktidarın küçük ortağı iken erken seçim çağrısı yaparak, muhalefete geçen Kuzey Birliği Partisi (Lega Nord) Monti'yi desteklemeyeceğini bildirdi.

Anamuhalefet konumundaki Demokrat Parti (PD), cumhurbaşkanlığındaki görüşmede Monti liderliğindeki teknik hükümete onay verdiklerini açıklarken, muhalefetteki birkaç partinin oluşturduğu üçüncü kutup hareketi de teknik hükümetin 2013'te bitecek yasama döneminin sonuna kadar görev almasını istedi. Bir diğer muhalefet partisi Değerler İtalyası (IdV) da Monti hükümetinin görev almasını onayladıklarını ancak bir an önce sandığa gidilmesi çağrısında bulundu.

Napolitano, yerel saatle 18.00 sularında sona eren istişarelerin ardından saat 19.00'da Mario Monti'yi cumhurbaşkanlığına davet ederek, hükümeti kurma görevini verdi.

Görevi kabul ettiğini açıklayan Mario Monti, Cumhurbaşkanı Napolitano'ya kendisine güvendiği için teşekkür ederek, "Ülkem için hizmete hazırım" dedi. Ülkenin içinde bulunduğu durumdan çıkması için "acil ve dikkatli" bir şekilde davranacağını söyleyen Monti, bakanlar kurulu için basında geçen isimlerin hayal ürünü olduğunu, bu konunun yarın açıklığa kavuşacağını kaydetti.
Monti, yeni hükümetin ne kadar süreyle görevde kalacağı ve bakanlıklara kimlerin getirileceğinin de, siyasi partilerle istişarelerden sonra yarın belli olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Napolitano da, hükümeti kurma görevi verdiği Monti'nin herkesin saygısını kazanmış biri olduğunu ifade ederek, İtalyanların 2008 seçim sonuçlarında ortaya çıkan tercihlerine ilişkin bir müdahalenin olmadığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com