Anadilde savunma kavgası

Anadilde savunma kavgası
Anadilde savunmaya ilişkin tasarı 'fitne' tartışmasıyla başladı, MHP ve BDP sıraları karıştı.Fotoğraf: Zekeriya Albayrak

Meclis Genel Kurulu’nda, “anadilde savunma hakkına” ilişkin tasarının görüşmeleri “fitne” ve “nifak” tartışmasıyla başladı. MHP Erzurum Milletvekili Oktay Öztürk ile BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken yerlerinden kalkarak birbirlerinin üzerine yürüdü. Gerginliğin büyümesi üzerine oturuma ara verildi.

Meclis Genel Kurulu’nda AKP’nin grup önerisinin kabul edilmesinin ardından MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Bu yasayla silahın, terörün egemenliği meşrulaştırılmak istenmektedir. İşte karşı çıktığımız irade bu iradedir” diye konuştu.

BDP sıralarından gelen tepkiler üzerine Sadık Yakut, “Sayın milletvekilleri, Sayın Baluken bir oturur musunuz yerinize lütfen, söz istiyorsanız sistemi açarım, her zaman yaptığımız uygulama” dedi. Bu arada BDP’li Sırrı Sakık yerinden itiraz ederek tepki gösterdi.

Yakut da, “Sayın Sakık bir oturur musunuz yerinize, önce grup başkanvekilinize saygılı olun” derken, “Siz mi belirleyeceksiniz, elini indir aşağıya, otur yerine. Size mi mahkum olacağız biz. Grup başkanvekillerinin konuşmasına niye tahammül edemiyorsunuz” diye konuştu.

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “Sizin yapmanız gereken yasanın görüşmesine geçmek, burada bir siyasi partinin grup başkanvekiline söz veriyorsunuz, grup başkanvekili yasanın içeriği, usulle ilgili bütün şeyler tükendiği için alakası olmayan kendi siyasi düşüncesini yansıtacak şekilde propaganda yapıyor, siz de buna göz yumuyorsunuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

”NİFAK” TARTIŞMASI

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da, “Burada ne resmi dille alakalı ne yargı diliyle alakalı en ufak mahsurlu bir taraf yok. Milletimizin birtakım hassasiyetlerini kaşıyarak nifak sokmak bence çok doğru bir şey olmasa gerek” dedi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Aydın’ın sözlerine itiraz etti.

TANSİYON YÜKSELDİ

Genel Kurul Salonu’nda tansiyon yükselirken karşılıklı tartışmalar gerginliği artırdı. MHP’li Oktay Öztürk ile BDP’li İdris Baluken yerlerinden kalkarak birbirlerinin üzerine yürüdü, araya giren vekiller tartışmanın kavgaya dönüşmesini engelledi. Bir anda MHP ve BDP sıralarının önü kalabalıklaşınca Yakut oturuma ara verdi.

Aradan sonra söz isteyen MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, “Sayın Aydın MHP’nin endişelerini dile getirmesini fitne sokmak olarak suçlamanız, nitelemeniz yakışmamıştır. Böyle bir şeyi size iade ediyoruz. Fitneyi kimin getirdiği burada belli. Mübarek bir günde bu milleti birbiriyle çatıştırmaya siz sebep oldunuz” diyerek tepkisini dile getirdi.

AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın da, “Sayın Grup başkanvekili konuşurken AK Parti’nin, bizlerin milletin arasına nifak sokmakla suçladı. Ben fitne demedim. Kimse nifak sokmuyor, lütfen bu konuşmalara dikkat edin, milletin arasına nifak sokmayalım ben de aynı şeyi ifade ettim” diye konuştu.

Daha sonra Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının görüşmelerine geçildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com