Anadolu Ajansı 94 yaşında

Anadolu Ajansı 94 yaşında
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Bağımsızlığımızın ve istiklalimizin teminatı olan TBMM öncesinde, bu teminatın belki de en önemli ayaklarından birini oluşturan haberleşme ve dünyaya tanıtım anlamında yeni dönemin temel aracı olarak Anadolu Ajansı'nın kurulmu

NEW YORK/ANKARA (AA) - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bağımsızlığın ve istiklalin teminatı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden (TBMM) önce, bu teminatın en önemli ayaklarından olan haberleşme ve dünyaya tanıtım amacıyla kurulan Anadolu Ajansı'nın (AA), bugün dünyanın her yerinde faaliyet gösteren, birçok dilde yayın yapan ve küresel ölçekte etkiye sahip bir ajans haline geldiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AA'nın 94. kuruluş yıldönümünü dolayısıyla yaptığı açıklamada, AA'nın, 6 Nisan 1920 tarihinde TBMM'nin açılmasından da önce kurulduğuna işaret etti.

Davutoğlu, "TBMM'yi kuran siyasi iradenin ve Gazi Mustafa Kemal'in, o dönemde bağımsızlığımızın ve istiklalimizin teminatı olan TBMM öncesinde, bu teminatın belki de en önemli ayaklarından birini oluşturan haberleşme ve dünyaya tanıtım anlamında bu yeni dönemin temel aracı olarak Anadolu Ajansı'nın kurulmuş olması, istiklalimizin dünyayla ilişki kurmamızdan geçtiğini gösteren son derece önemli bir adımdır ve Anadolu Ajansı, çok öngörüyle, vizyoner bir yaklaşımla başlatılmıştır" dedi.

 

- "Yeni Türkiye'nin ilk habercisi"

 

AA'nın bir anlamda "yeni Türkiye Cumhuriyeti devletinin de ilk habercisi" olduğunu ve İstiklal Harbi'nin dünyaya anlatılmasında önemli roller üstlendiğini vurgulayan Davutoğlu, "Bugün dünyada hemen hemen her yerde faaliyet gösteren, birçok dilde yayın yapan ve son yıllarda yaptığı atılımlarla da küresel ölçekte etki yapma gücü kazanmış olan son derece önemli bir ajanstır" ifadesini kullandı.

AA çalışanlarını tebrik eden Davutoğlu, "Cumhuriyetimizle yaşıt, hatta ondan önce kurulmuş olan bu ajansın cumhuriyetimiz gibi ebediyyen Türk milletinin sesi ve dünyaya yansıyan yüzü olması dileğiyle bundan sonraki çalışmalarında da başarılar dilerim" diye konuştu. 

 

- Spor Bakanı Kılıç'tan kutlama mesajı

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da AA'nın 94. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, Kurtuluş Savaşı'na tanıklık eden ve 6 Nisan 1920’de kurulan AA'nın, dönemin zor şartları içerisinde çok önemli bir görevi başarıyla yerine getirdiğini belirtti.

TBMM'den önce kurulan AA'nın, Milli Mücadele'nin sesi olduğuna dikkati çeken Kılıç, "AA, milletimizin yokluklar içerisinde var edilmesine şahitlik etmiş köklü bir kurumumuzdur. Kurulduğu günden bu yana etki ve önemi her geçen gün artan AA'nın 94. yılını kutluyor, tüm çalışanlarına başarı ve kolaylıklar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com