Anadolu Ajansı İspanya'da ilgi topladı

Anadolu Ajansı İspanyada ilgi topladı
AA Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu, Avrupa haber ajanslarının yöneticilerine "sosyal medya, içerik platformları ve finans terminali" konulu sunum yaptı

MADRİD (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı Çağatay Çulcuoğlu, Avrupa haber ajanslarının yöneticilerine "sosyal medya, içerik platformları ve Finans Terminali" konulu bir sunum yaptı ve Avrupa ile İspanyol medyasının önde gelen yayın organlarının yöneticileriyle AA'nın son yıllardaki uluslararası atılımlarını paylaştı.

Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) ve "Mobil Haberleşme ve Haber Data Hizmeti" (MINDS) adlı kuruluşun toplantıları için İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Çulcuoğlu, toplamda 750 milyon kişiye haber ulaştırma gücü olan Avrupa ülkelerindeki ulusal veya özel 30 haber ajansının üyesi olduğu EANA ve 2007 yılında dünyadaki 22 haber ajansının konsorsiyumundan oluşan MINDS'ın temsilcilerine sunum yaptı.

AA Genel Müdür Yardımcısı Çulcuoğlu, "#SyriaWarCrime" etiketi gibi sosyal medyada aktif trendler oluşturan AA'nın etkin Sosyal Medya Editörlüğü ile dünyada farklı bakışlar açıp, yeni gündemler oluşturduğunu ve bunun ilgi gördüğünü söyledi. Mevcut durumda deneme yayınlarına devam eden ve haziran ayında resmen açılması öngörülen "anadoluimages.com" projesine değinen Çulcuoğlu, bu portaldaki fotoğraf, video ve multimedya platformu ile içerikler hakkında bilgiler verdi. 

Çulcuoğlu ayrıca, bir yıldır hizmet veren Türkiye'nin tek ve ilk ortak veri platformu olan "Finans Terminali"nin elde ettiği başarıları aktararak, "uluslararası haber ajanslarının medya dışında farklı sektörlerdeki fırsatları da değerlendirerek, yeni iş veya gelir imkanları yaratabileceklerini" belirtti.

Katılımcılar Çulcuoğlu'nun sunumu dikkatle izledi. EANA üyeleri, "AA'nın sosyal medyada ve halkla ilişkilerde ciddi anlamda çok etkili olduğu, Avustralya'dan dahi takip edildiği" yönünde yorumlar yaptı.

 

AA Genel Müdür Yardımcısı Çulcuoğlu ayrıca, EANA ve MINDS'in toplantılarına konuk olarak katılan Twitter'ın haber ajanslarıyla ilişkilerden sorumlu üyesi Joanna Geary ile de görüşme yaptı. Geary, kısa zamanda Türkiye'ye gelerek görüşmeler yapmayı planladıklarını söylerken, Çulcuoğlu da "Twitter'ın Türkiye'de ofis açmak için atacağı adımların önem arz ettiğini" vurguladı. 

Madrid'deki EANA toplantısına evsahipliği yapan İspanyol haber ajansı EFE Başkanı Jose Atonio Vera, 6 Nisan'da 94. kuruluş yıl dönümünü kutlayan AA'yı tebrik etti ve AA'nın başarılarını izlediklerini kaydetti.

- İspanyol medyası işbirliğine açık -

Çulcuoğlu, İspanyol medyasının önde gelen kurumlarının yöneticileriyle de Madrid'de görüşmeler yaparak, AA'nın son iki yıldaki yükselişini ve 2023 yılı hedeflerini anlattı. El Pais gazetesi, devlet televizyonu RTVE ve ülkenin en büyük medya gruplarından olan PRISA'nın yöneticileri, ilk defa AA'yı yakından tanıma fırsatı bulduklarını, ilgi uyandıran bir büyüme gördüklerini belirterek, AA'nın özellikle Ortadoğu ve Arap ülkeleri coğrafyasındaki gelişimini önemsediklerini, AA'nın fotoğraf, görüntü ve haberlerini kullanmakta işbirliğine açık olduklarını söylediler.

Huffington Post'un direktörü Montserrat Dominguez da AA ile işbirliğini geliştirebileceklerini belirterek, özellikle AA'nın Fransızca ve İngilizce içeriklerini değerlendirebileceklerini kaydetti.

Çulcuoğlu da "dijital medyada fotoğraf, görüntü ve multimedya içeriğinin gittikçe arttığını, sosyal medya ile beraber doğru stratejiler çerçevesinde değerlendirilmesi durumunda haber sitelerinin ziyaretçilerinin hızla arttığına" dikkat çekti.

- Büyükelçi Sinirlioğlu'na ziyaret -

Öte yandan Çulcuoğlu, İspanya'daki temasları kapsamında Türkiye'nin Madrid Büyükelçisi Ayşe Sinirlioğlu'nu da ziyaret etti. Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, AA'nın uluslararası boyuttaki atılımlarının çok önemli olduğunu, ilgi uyandırdığını ve sürekliliğini beklediklerini söyledi.

Çulcuoğlu'ndan AA'nın şu anda yedi dilde yayın yaptığını ancak gelecek projelerinde bunu 11 dile çıkarmayı planlayan AA'nın İspanyolca yayın yapma hedefinin de bulunduğunu öğrenen Sinirlioğlu, şunları söyledi:

"Bu çok önemli bir gelişme olur. İspanyollara, Güney Amerikalılara kendi dilleriyle haber ulaştırmak sadece AA'ya değil, Türkiye'ye de çok büyük bir değer sağlar. İspanyol basını özellikle yurt dışında olup bitenleri çok dikkatli bir şekilde takip ediyor. AA'nın İspanyolca yayın yapması onlara yeni bir bakış açısı sağlayabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com