"Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik" Konferansı

Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik Konferansı
Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Öztürk:

İSTANBUL (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, "Twitter, Anayasa Mahkemesi kararıyla açıldığı gün, 35 insandan küfür yedim, seçim sonuçlarını niye öyle verdik diye... Ben de o zaman şunu sordum, hukuki muhataplık ve hesap verebilir olmak... Benim aileme küfür eden insanlardan kim hesap soracak? Benim hukuki hakkım ne olacak?" dedi. 

Öztürk, Sabahattin Zaim Üniversitesi Tanıtım ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından Halkalı Merkez Kampüsü'nde düzenlenen "Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik" konferansında, haber, fotoğraf, video sayılarına, bürolarına, haber dillerine, Haber Akademisi'ne ilişkin bilgileri katılımcılarla paylaştı.

Kemal Öztürk, AA'nın 100 bin kişinin çalıştığı "sandık başında seçim sonuçları açıklama" projesi yürüttüğünü belirterek, seçim sonuçlarının sadece Türkçe değil, 7 dilde verildiğini, Türk medyasının yaklaşık yüzde 85'inin sonuçları buradan aldığını kaydetti. Öztürk, "O gece bir rekor da kırdık. 8 bin 500 kare fotoğraf, 3 bin 200 haber, 600 video yayımladık. Türkiye'de 2 milyon kişi hazırladığımız web sitesinden bu sonuçları aldı" dedi.

Seçim sonuçlarına ilişkin veriler açıklandığında AK Parti'nin önde, Cumhuriyet Halk Partisi'nin geride gözüktüğünü ve bundan dolayı kurumun eleştirildiğini dile getiren Öztürk, şöyle devam etti: 

"Fakat şunu herkes gözden kaçırdı; ben de 10 senedir seçim sonuçlarını izleyen bir gazeteci olarak her seçim sandığı açıldığında ilk 2 saatte hep bu sonuç çıkardı zaten. Çünkü doğu illerinde sandıklar saat 16.00'da kapanır ve 16.00'dan itibaren veriler gelmeye başladığında AK Parti'nin her zaman oyları yüksek çıkar ve daha sonra aşağı doğru iner. 10 senedir böyle olan veri, ilk defa tersinden oldu. CHP, diğer ajans için önde çıkmış oldu. Bu da bizimle ilgili değil, diğer ajansla ilgili. İlk defa iki ajans birden seçim sonuçları vermiş oldu. Tercih yapmak isteyenler bizi de diğer ajansı da izleyebilirlerdi ki yüzde 85'e yakını bizi izledi."

-"Twitter, Anayasa Mahkemesi kararıyla açıldığı gün, 35 insandan küfür yedim"

AA Genel Müdürü Öztürk, Twitter yasaklandığında kendisinin de siteye girmediğini ifade ederek, şunları söyledi: 

"Twitter, Anayasa Mahkemesi kararıyla açıldığı gün, 35 insandan küfür yedim, seçim sonuçlarını niye öyle verdik diye... Ben de o zaman şunu sordum, hukuki muhataplık ve hesap verebilir olmak... Benim aileme küfür eden insanlardan kim hesap soracak? Benim hukuki hakkım ne olacak? Evet, Twitter özgür olsun, çok istiyorum. Anadolu Ajansı'nda Twitter kullanmayı biz teşvik ediyoruz, birçok gazete bunu yasaklar. Ama benim aileme hakaret eden bu insanlardan nasıl hesap soracağım? Bunun karşılığı yok Türkiye'de. İşte tartışmanın önemli sebeplerinden, yeni medyanın sorunlarından biri de bu: Hukuki sorumluluk." 

Öztürk, Anadolu Ajansı'nın sabah toplantılarında Suriye'ye, Gazze'ye, Kudüs'e, Afrika'ya, Asya'ya bağlandıklarına değinerek, şunları anlattı:

"Siz bir gazeteyi açtığınızda Orta Afrika'da katledilen masum sivil insanları gördüğünüzde okumayabilirsiniz; biz onu okumak zorundayız. Biz o parçalanan insan cesetlerinin fotoğraflarına bakmak zorundayız. Suriye'de insanlık suçu olan fotoğrafları dünyada CNN International, The Guardian ve Anadolu Ajansı yayımladı. O fotoğrafları alan bizzat benim, fotoğrafları seçen benim. Bir hafta yemek yiyemedim, bir hafta uyku uyuyamadım. Biz, 1 ay etkisinde kaldık bu operasyonun. Her gün bunlara muhatap olan bir ekibiz. Çok ciddi olarak psikolojik sıkıntı yaşıyoruz, uyku sorunumuz çok ciddi boyutta. Arkadaşlarımızı dönem dönem tatile çıkarıyoruz. Bize psikolojik tedavi görmemizi öneren çok kişi oldu, biz de düşünüyoruz."

Konferansa, Sabahattin Zaim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ramazan Evren, Rektör Prof. Dr. Mehmet Bulut, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer İnan da katıldı. 

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk'e, konferans sonrasında, Prof. Dr. Ramazan Evren ve Prof. Dr. Mehmet Bulut tarafından İstiklal Marşı Murakkası ve çini tabak hediye edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com