Anadolu Ajansı’ndan Öcalan açılımı

Anadolu Ajansı’ndan Öcalan açılımı
PKK medyası, Anadolu Ajansı’nın ‘terör örgütü elebaşısı’ demesini eleştirdi. Bunun üzerine ajans ‘ömür boyu hapse mahkum edilen Öcalan’ ifadesini kullandı. Ajans, “Hukuki tanım yapıyoruz” diyerek kendisini savundu.

Anadolu Ajansı (AA) içinde Abdullah Öcalan’ın geçtiği haberlerde terminolojik değişikliğe gitti. Ajans, artık Öcalan’a ‘terör örgütü elebaşısı’ demeyi bıraktı.

 AA’nın servis ettiği haberlerde Öcalan hakkında “765 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 125. maddesine göre, ‘vatana ihanet’ suçundan idam cezasına çarptırılan ve AB uyum yasaları ile idam cezası kaldırıldığı için İmralı Cezaevi’nde ömür boyu hapse mahkum edilen’ denilmesi dikkat çekti. Ajans tarafından servis edilen kimi haberde de bu uzun tanımlamanın kısa versiyonu olan “İmralı Cezaevi’nde ömür boyu hapse mahkum edilen Abdullah Öcalan” tabiri kullanılmaya başladı.
 
ÖRGÜT 1 GÜN SONRA ELEŞTİRDİ
 
Oysa Anadolu Ajansı, 25 Ocak 2014 tarihinde ‘BDP’den İmralı’yla görüşme açıklaması’ başlığı ile servis ettiği haberde, Öcalan hakkında ‘terör örgütü elebaşısı’ nitelemesinde bulunuyordu. Bu haberden tam bir gün sonra 26 Ocak 2014’te terör örgütü PKK’nın internet sitesi Bestanuce’de ilginç bir haber servis edildi.
 
‘Devletin resmi ajansından Öcalan tahammülsüzlüğü’ başlıklı haberde Anadolu Ajansı’nın Öcalan için kullandığı ‘terör örgütü elebaşısı’ tanımlaması eleştirildi. PKK’nın yayın organında AA’nın kullandığı ifade için şöyle denildi: “Devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Haber Ajansı (AA), 90’lı yıllarda devlet politikası olarak yayınlara yansıtılan kavramlara geri dönerek, dün İmralı’da kendisi ile yapılan görüşmeye ilişkin servis ettiği haberlerde PKK lideri Abdullah Öcalan için ‘terör örgütü elebaşısı’ sıfatını kullandı.
 
PKK lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan Demokratik Çözüm Süreci boyunca Kürtler tarafından siyasilerin ve kurumların dilinin değişmesine ilişkin vurgu yapılırken, bunun devlet kurumlarına yansıması ise henüz gerçekleşmedi. Irkçı dizilerde Kürtler çeşitli gerekçeler ile kötülenmeye devam ederken, medyada Kürtlere hakaret içeren söylemler ise cezasız kalmaya devam ediyor. Bunun son örneği ise devletin resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı’nda yaşandı.
 
Anadolu Ajansı tarafından Abdullah Öcalan ile dün İmralı’da yapılan görüşmelere ilişkin servis edilen haberde Öcalan için sürekli ‘terör örgütü elebaşısı’ sıfatı kullanılması dikkat çekti. Öcalan’ın isminin geçtiği her cümleye ajans tarafından bu sıfat yerleştirilirken, yaşananlar ise sürece rağmen devletin resmi ajansında değişen hiçbir şeyin olmadığını ortaya koydu.”
 
AA: Hukuki tanımlama yapıyoruz
 
Konuya ilişkin BUGÜN’e konuşan Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Ömer Ekşi bir tanımlama değişikliğinin söz konusu olmadığını savundu. Ekşi, “Yayıncının kendi insiyatifi diyebilirsiniz. Hukuki bir tanım yapıyoruz. Ama böyle hukuki bir tanımlamayı geçmişte de kullandık.  Onun için yeni bir şey değil. ‘Terör örgütü elebaşısı’ tanımını haberlerimizde yine kullanabiliriz. Herhangi bir çekince yok. Tek bir tanımlama yapmıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.
 
‘Adresimiz Kürdistan yıldızımız Öcalan’
 
Şırnak’ın Silopi ilçe belediye başkan adayı tanıtım törenine BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak da katıldı. Irmak partililere seslenerek, “Bizim bir ailemiz, aşiretimiz ve bir adresimiz vardır o da Kürdistan’dır. Yüzümüzün dönük olduğu bir yıldız vardır, o da Sayın Öcalan’dır” dedi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com