Anadolu Filarmoni Orkestrası, antik kentte konser verecek

Anadolu Filarmoni Orkestrası, antik kentte konser verecek
Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde başta müzik olmak üzere güzel sanatların birçok dalını ülkenin her yerine götürme amacıyla İzmir merkezli kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizan
 Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü bünyesinde başta müzik olmak üzere güzel sanatların birçok dalını ülkenin her yerine götürme amacıyla İzmir merkezli kurulan Anadolu Filarmoni Orkestrası, Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesindeki Aizanoi Antik Kenti'ndeki Zeus Tapınağı'nda, kazı sezonunun başlaması dolayısıyla konser verecek. 
     Kazı Grubu Başkanı ve Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Elif Özer, yaptığı yazılı açıklamada, Kütahya'nın 48 kilometre güneybatısında yer alan ve geçmişi MÖ 3000'li yıllara dayanan Aizanoi'nin, kapılarını ziyaretçilerine açacağını bildirdi. 
     Kazıların, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca verilen izin gereği geçen yıldan itibaren PAÜ Arkeoloji Bölümü adına yürütüldüğünü belirten Doç. Dr. Özer, ikinci kazı sezonunu 17 Mayıs'ta başlattıklarını ifade etti. 
     Doç. Dr. Özer, hem ikinci kazı sezonunun başlaması hem de kazının ana sponsoru Anemon Hotels ile sponsorluk anlaşması imzalanacak olmasından dolayı 10 Haziran'da bir etkinlik yapılacağını duyurarak, şunları kaydetti: 
     ''Aizanoi'ye tüm Kütahyalıların, Aizanoi'dan kendisini sorumlu hisseden herkesin ve her kurumun sahip çıkması ve hak ettiği ilgiyi göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. 60 kişilik kazı ekibimizle geçen ay çalışmalarımıza başladık. Kazımızın ikinci sezonunun açılışını sadece kazı ekibi olarak değil, herkesle paylaşarak Aizanoi'nin sahiplenilmesini istedik. 10 Haziran'da ilçe halkı tarafından borsa binası olarak bilinen Macellum'da buluşarak, tıpkı antik çağdaki gibi o döneme ait giysiler giyerek tüm misafirlerle kortej oluşturup tapınağa yürüyeceğiz. Ardından Anadolu Filarmoni Orkestrası'nın 50 kişilik ekibi tarafından eşsiz bir müzik ziyafetiyle etkinliğimizi taçlandıracağız. Bunun dışında sürpriz etkiliklerimiz de olacak.'' 
     Bu yıl antik kentin 6 ayrı noktası olan stadyum, Macellum, Zeus Tapınağı, hamam, Meter Steunene kutsal alanı ve nekropoller çevresinde yüzey araştırması yapacaklarını bildiren Doç. Dr. Özer, kule vinç yardımıyla taşları taşıyarak sınıflandıracaklarını, antik Penkalos Çayı çevresinde temizlik ve çevre düzenlemesi gerçekleştireceklerini belirtti. 
 
 
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com