Anadolu ırkı köpeklerin ''güzellik mücadelesi'' -Nevşehir'in Göreme beldesinde düzenlenen 1. Anadolu Köpekleri Irk Yarışması'na, 200 köpek katıldı (Fotoğraflı-Görüntülü)

Anadolu ırkı köpeklerin ''güzellik mücadelesi''   -Nevşehir'in Göreme beldesinde düzenlenen 1. Anadolu   Köpekleri Irk Yarışması'na, 200 köpek katıldı      (Fotoğraflı-Görüntülü)
Anadolu ırkı köpeklerin ''güzellik mücadelesi'' -Nevşehir'in Göreme beldesinde düzenlenen 1. Anadolu Köpekleri Irk Yarışması'na, 200 köpek katıldı (Fotoğraflı-Görüntülü)

NEVŞEHİR (A.A) - Çoban Köpekleri Araştırma Derneği, Nevşehir'in Göreme Belde Belediyesi ve Kapadokya Tv'nin işbirliğiyle ''1. Anadolu Köpekleri Irk Yarışması'' düzenledi.
     Göreme beldesinin Kılıçlar bölgesinde düzenlenen yarışmaya, Kangal, Akbaş, Bozçoban, Malaklı, Anadolu Çoban Köpeği gibi 200 yerli ırk köpek katıldı.
     Guruplar halinde jüri üyelerinin önünde gezdirilen köpekler, iskelet yapılarına, yürüyüşlerine, duruşlarına ve ırklarının özeliklerini taşıyıp taşımadıklarına göre değerlendirilerek sınıflandırıldılar.
     40 kategoride yapılan yarışmada, jüri tarafından ''ırklarının en güzel temsilcisi'' olduğu değerlendirilen her kategoriden üç köpeğe sertifa verildi.
     Çoban Köpekleri Araştırma Derneği Başkanı Akın Tüllübaş, ilki Nevşehir'de yapılan yarışmanın, yerli ırkların ayrı ayrı değerlendirildiği ilk yarışma olması nedeniyle özel bir önemi olduğunu söyledi.
     Türkiye'de Kangal dışında da birçok yerli ırkın bulunduğunu belirten Tüllübaş, ''Bunlar bizim milli servetlerimizdir. Halkımızın bu milli servetleri kucaklaması için yola çıktık. Buradaki yarışmada dereceye giren köpeklerin damızlık olduğu ispatlandı'' dedi.
     Kapadokya Tv Genel Yayın Yönetmeni Behçet Alkan da batı kökenli köpeklerin Anadolu'da ve tüm dünyada tanınmasına rağmen, Anadolu'da yetişen çoban köpeklerinin yeterince tanınmadığını söyledi.
     Yarışmanın Kapadokya'da ilk kez düzenlenmesine rağmen beklenilenin üzerinde ilgi olduğunu kaydeden Alkan, ''Buradaki amacımız, önce Anadolu halkına daha sonra tüm dünyaya yerli ırklarımızı tanıtabilmek. Yarışmamıza talep oldukça yüksekti. Açıkçası ilk olması sebebiyle bu kadar katılım beklemiyorduk. Önümüzdeki yıllarda yine Kapadokya merkezli olmak üzere bu organizasyonu daha da genişletip devam ettirmek istiyoruz'' diye konuştu.
    
     Muhabir: Murat Asil / Orhan Canbulatel
     Yayıncı: J.Jale Müminoğlu (NEVŞEHİR)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
  Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
  Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
  E-Posta: info@sansursuzhaber.com