Anadolu Üniversitesi Güneş Takımı Avustralya yolcusu

Anadolu Üniversitesi Güneş Takımı Avustralya yolcusu
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Güneş Takımı Avustralya'daki yapılacak olan yarışmaya Sunatolia adlı araç ile yarışmaya katılacak.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (A.Ü) Güneş Takımı Avustralya'daki yapılacak olan yarışmaya Sunatolia adlı araç ile yarışmaya katılacak.

Anadolu Üniversitesi Öğrenci Merkezinde düzenlenen araç tanıtım törenine Rektör Yardımcısı Ender Suvacı, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, Dekanlar, öğrenciler ve veliler katıldı.
Dünyadan birçok üniversitenin katıldığı, dünyanın en büyük ve en gözde Güneş Enerjisiyle Çalışan Araba yarışı olan 'World Solar Challenge in AVUSTRALIA' yarışında Anadolu Üniversitesi ekibi de, üçüncü araçları olan ve her parçasında son teknolojiyi kullanarak yaptıkları Sunatolia adlı araçla yarışmaya katılacaklar.
Tanıtımda konuşan Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ender Suvacı, Anadolu Üniversitesi için gurur verici bir çalışma olduğunu söyledi.
Anadolu Üniversitesi için çok önemli bir çalışma olduğunu belirten Suvacı, 'Bu tür çalışmalar için yönetimlerin öğrencileri zorlaması gerekir. Ancak bu çalışmalarda öğrenciler bizleri zorladı. 2006 yılında bu proje ile geldiklerinde biraz çekingenlik vardı. Bizler öğrencilere destek vererek ilk araçlarını yapmalarını sağladık. O günden bugüne kendilerini geliştiren öğrencilerimiz, bugün üçüncü araçlarını yaptı. Bu araçları yapan öğrenciler 18 kişiden oluşuyor. Bu öğrencilerin hemen hemen hepsi ayrı ayrı fakültelerden katılıyorlar. Ayrı ayrı fakültelerden bir araya gelerek bu çalışmaların yapılması bizleri memnun ediyor. Avustralıa'da sonuç ne olursa olsun bizim orada temsil edilmemiz, bizim için onur verici. Bundan dolayı araca emeği geçen öğrencilerimize teşekkür ediyorum.'
Sunatolia aracını yaratan 18 kişilik takımın kaptanı ve bu projenin Genel Kordinatörü olan Yavuz Akbulut, ilk araçlarını yaptıktan sonra eksikliklerini görerek çalışmalarına devam ettiklerini ifade etti.
Akbulut, 'İlk aracımızı 2006 yılında yaptık. O aracımız yaklaşık 60 km hızla gidiyordu. Bu araçta gördüğümüz eksikleri gidererek ikinci aracımızı yaptık. O aracımızla yaklaşık olarak 80 km hıza ulaştık. Ancak o aracımızın ağır olduğunu düşündük. Bunun üzerine son olarak bu aracı yaptık. Bu araç ile katılacağımız yarış bizim için çok önemlidir. Daha önce katıldığımız yarışlar 40 kilometrelik yarışlardı. Bu yarışlar kısa süreli yarışlardı. Ancak şimdi katılacağımız yarışta yaklaşık olarak 3 bin kilometre yol yapacak. Bu bizim için çok büyük bir başarıdır. Orada alacağımız sonuç ne olursa olsun oraya katılmak bizi heyacanadırıyor.'
Konuşmalar sonrasında Sunatolia gelen misafirlere tanıtıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com