Anadolu yakasına ikinci dev metro

Anadolu yakasına ikinci dev metro
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Anadolu yakasına ikinci metro inşaatı düzenlediği ihaleye en düşük teklifi 563 milyon euro ile Doğuş İns. Tic. A.Ş. verdi.

İhalede, toplam 14 firmanın oluşturduğu yedi teklif zarfı açıldı. İhalede ilk defa ilaheyi kazanacak olan firma veya ortaklık işi yapmak için kredisini de kendisi bulacak. İhaleye katılan 14 firmanın oluşturduğu 7 teklif zarfı ile yapım (inşaat+elektromekanik) için verilen teklif sonuçları şöyle:

1- Yapı Merkezi İnş. San. A.Ş. 617.789.934 euro

2- Coopsette Soc. Coop+Unieco Soc Coop+CMB Cooprativa Muratori E Braccianti Di Capri İş ortaklığı 796.496.324 euro

3- Doğuş İns. Tic. A.Ş. 563.899.995 euro

4- Gülermak Ağırsanayi İnşaat ve Taahüt A.Ş.+Mak-Yol İnşaat Sanayi Tur. Ve Tic. A.Ş.+Alsim Alarko San. Tes. Tic. A.Ş. İş Ortaklığı 609.120.000 euro

5- Mapa İnşaat ve Tic. A.Ş. + China Major Bridge Engineering İş Ortaklığı 587.656.206 euro

6- Nurol İnşaat ve Tic. A.Ş. + Moskovskiy Metrostroy Açık A.Ş. Merkezi Rusya İstanbul Şubesi İş ortaklığı 624.825.937 euro

7- Güriş İnş. Ve Müh. A.Ş. + SMP Almaty İş Ortaklığı 829.488.012 euro

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın (İBB) Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro inşaatı için kullanmak üzere 479 milyon euro kredi bulmuştu. Yapım işinin geri kalan kısmının kredisini getirme sorumluluğu ise projeyi yapacak firmaya ait olacak.

KREDİ MALİYETİNE DE BAKILACAK

İBB'den yapılan açıklamada, bu nedenle, ihalede sadece yapım için teklif edilen bedel değil, geri kalan kısım için isteklilerce getirilen kredilerin, toplam yapım bedeline etkisi de dikkate alınarak değerlendirme yapılacağına dikkat çekildi. Açıklamada, "Sonuç, sadece verilen salt yapım tekliflerinin karşılaştırılmasına göre değil, bu bedellere, 'getirilen ilave kredinin maliyetinin eklenmesiyle oluşan durumdaki karşılaştırma' işlemi ile belirlenecektir. Tamamlanan oturumdan sonra ihale komisyonu yeniden toplanarak yapım teklif dosyası içindeki belge ve hesapların doğruluğunu kontrol ile kredi teklifinin toplam teklife etkisini hesaplayarak ihale sonucunu belirleme çalışmasını neticelendirecektir." denildi.

20 KM UZUNLUĞUNDA

İhaleye çıkan metro hattı, yaklaşık 20 km uzunluğunda olacak. Ana hat tünelleri ve üzerinde delme ve aç-kapa tipinde toplam 16 adet istasyon, depo sahası ve depoya bağlanan 2.750 m bağlantı tünelleri bulunacak. İnşaatın temeli ihaleden kısa bir süre sonra atılması bekleniyor.

KARTAL METROSU'NUN REKORUNU KIRACAK

Üsküdar-Sancektepe metrosu Kadıköy Kartal metrosunun rekorunu da elinden alması planlanıyor. Kadıköy - Kartal metrosu 45 aylık inşa süresiyle bu alanda rekor kırarken, Üsküdar Metrosu'nun ise 38 ay da tamamlanarak yeni bir rekora imza atması hedefleniyor.

Metro tamamlandıktan sonra Üsküdar-Çekmeköy-Sancaktepe arasında seyahat 24 dakikaya inecek.

İSTASYONLAR

Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İmkilap mah. Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konut, Çekmeköy-Sancaktepe ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE'DEN YOLCULUK SÜRELERİ Üsküdar : 24 dk.

Kartal : 59 dk.

Yenikapı : 36 dk.

Taksim : 44 dk.

Hacıosman: 68 dk.

Havalimanı : 68 dk.

Olimpiyat Stadı: 78 dk.
 

Hürriyet

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com