"Anadolu Yatırımcısı Hız Kesmeden Çalışıyor"

"Anadolu Yatırımcısı Hız Kesmeden Çalışıyor"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Başından itibaren sadece ve sadece milletimize güvendik, milletimizin enerjisiyle, milletimizin iradesiyle, milletimizin azmiyle birlikte bütün engelleri aşmayı bildik'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Başından itibaren sadece ve sadece milletimize güvendik, milletimizin enerjisiyle, milletimizin iradesiyle, milletimizin azmiyle birlikte bütün engelleri aşmayı bildik'' dedi.
Erdoğan, Kütahya 1. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) düzenlenen, bölgedeki VIG Metal ve 43 sanayi tesisiyle Çavdarhisar ilçesinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliğince (TÜRSAB) yaptırılan Otel Aizanoi'nin ortak açılış töreninde yaptığı konuşmada, toplamda 4 bin metrekarelik alana kurulmuş, 45 odalı, 108 yatak kapasiteli otel ile Çavdarhisar'ın ziyaretçi sayısının katlanarak artacağına inandığını söyledi.
1. OSB'de açılışı yapılan VIG Metal ile 43 adet fabrika ve sanayi tesisinin her birinin farklı bir başarı öyküsüne sahip olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
''Örneğin VIG Metal Sanayi, TÜBİTAK ile ortak çalışma yaparak magnezyum plaka imalatını Türkiye'de ilk kez gerçekleştiriyor. Önemli bir başarıya böylece imzasını atıyor. Her bir firma, her bir sanayi tesisi Kütahya'nın yüzünü ağarttığı kadar Türkiye'nin de yüzünü ağartıyor. Özellikle şu anda doluluk oranı olarak yüzde 95'e ulaşmış olan 1. Organize Sanayi Bölgesinin yeni ilave veya 2. Organize Sanayi Bölgesiyle çok daha farklı, çok daha güçlü bir hale gelmesi, Kütahya'ya adeta ciddi manada bir sıçrama yaptıracak ve Kütahya'nın kalkınmasını rekabet ettiği iller arasında da öne çıkaracaktır.''
-''KOBİ DOSTU BİR HÜKÜMET...''-
Erdoğan, göreve başladıkları 2002 yılında Kütahya'nın toplam işletme sayısının 5 bin 283 olduğunu, son 7,5 yıllık zaman diliminde işletme sayısında 1731 adet artış sağlandığını bildirdi.
Geçen ay sonuna ait verilere göre Kütahya'da faaliyet gösteren işletmelerin sayısının 7 bin 14'e yükseldiğini ve yüzde 33 oranında artış sağlandığını anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin her bölgesinde, her vilayetinde olduğu gibi Kütahya'da da KOBİ dostu bir hükümet olarak KOBİ'lerimize tarihi imkanlar sunduk, tarihi seviyelerde destek sağladık. Hükümetimizden önceki 12 yılda KOSGEB aracılığıyla Kütahya'da sadece 4 işletmeye 34 bin lira gibi sembolik bir destek verilmişti. Bizim dönemimizde KOSGEB son 7,5 yılda 1038 işletmeye yaklaşık 7 milyon lira destek sağladı. Bu sayede tam 55 milyon lira kredi hacmi oluşturdu. Bütün bu olumlu gelişmelere paralel olarak sigortalı çalışan sayısında da inanılmaz bir artış sağlandı Kütahya'da. 2002 yılında işçi statüsünde çalışan sigortalı sayısı 38 bin iken 2010 yılında bu sayı yüzde 64 artışla 62 bine yükseldi.''
-KÜTAHYA'DA EĞİTİM ALANINDA YAPILAN YATIRIMLAR-
Başbakan Erdoğan, Kütahya'da sanayiyi, iş gücünü ve istihdamı desteklemek için eğitim noktasında da büyük yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.
İlde 1032 dersliğin yapımını tamamladıklarına işaret eden Erdoğan, ''Dumlupınar Üniversitesi bünyesinde Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, 1 yüksekokul, 5 araştırma uygulama merkezi hizmete girdi. Kredi ve Yurtlar Kurumumuzun 1000 öğrenci kapasiteli yurdu bugün itibariyle bitti, teslimatı yapıldı. Simav'da yurt inşaatı devam ediyor. Gediz'de, Tavşanlı'da yurt projelerimiz devam ediyor. Kütahya'nın yurt kapasitesini yüzde 99 artırıyoruz'' diye konuştu.
''Başından itibaren sadece ve sadece milletimize güvendik, milletimizin enerjisiyle, milletimizin iradesiyle, milletimizin azmiyle birlikte bütün engelleri aşmayı bildik'' diyen Erdoğan, bu azim ve kararlılıkla Kütahya ekonomisine katkıda bulunmak için dev bir adım atarak yeni yatırım, tesis ve eserleri kente kazandırdıklarını belirtti.
-''ANADOLU YATIRIMCISI HIZ KESMEDEN ÇALIŞIYOR''-
Erdoğan, Kütahya 1.OSB'de açılışını gerçekleştirdikleri tesislerin, özel sektörün, Anadolu yatırımcısının, Kütahyalı girişimcinin her geçen gün hız kesmeden daha dinamik, daha üretken, daha verimli çalıştığını net bir şekilde ortaya koyduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:
''Bu yatırım aynı zamanda istikrar ve güven ortamının bütün vilayetlerimize temelli bir şekilde yerleştiğini, üreticimizin, sanayicimizin, işverenimizin artık bırakın krizlerden etkilenmeyi, krizleri fırsata dönüştürdüğünü en güzel şekilde ispat ediyor. Yatırımcımız biliyor ki, Türkiye'nin geleceği emin ellerdedir. Girişimcimiz biliyor ki, Kütahya'nın geleceği sigorta altına alınmıştır. Sanayicimiz biliyor ki, bugüne kadar üretimden ihracata kadar her alanda Türkiye'nin kazancını, Türkiye'nin itibarını, şehirlerimizin itibarını artıran, Türkiye'yi bölgesinde lider hale getiren işinin ehli bir hükümet görev başındadır.''
Başbakan Erdoğan daha sonra TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ile birlikte Çavdarhisar'da bulunan ve video konferans yöntemiyle bağlantı kurulan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile görüştü. Günay'ın kurdeleyi kesmesiyle Otel Aizanoi'nin açılışı yapıldı. Erdoğan da ''hayırlı olsun'' temennisinde bulundu.
Tören, Başbakan Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile diğer protokol mensuplarının birlikte kurdele keserek, 1. OSB'deki VIG Metal ile 43 sanayi tesisinin açılışını yapması ve VIG Metal tesislerini gezmesiyle sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com