Anadolu Yerel Yayın Birliği Başkanı Burhan:

Anadolu Yerel Yayın Birliği Başkanı Burhan:
"Bayburt'ta yerel seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısını takip eden Anadolu Ajansı muhabiri Nişancı'ya yapılan saldırıyı kınıyoruz"

ANKARA (AA) - Anadolu Yerel Yayın Birliği Başkanı Sinan Burhan, Bayburt'ta yerel seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısını takip eden Anadolu Ajansı muhabiri Abdülkadir Nişancı'ya yapılan saldırıyı kınadıklarını bildirdi.

Burhan, yaptığı yazılı açıklamada, 142 yerel televizyon kanalıyla ortaklaşa oluşturulan birlik platformu olarak yerel seçimlerle ilgili birkaç noktanın altını çizmek istediklerini belirtti.

Bunlardan ilkinin gazetecilere yapılan saldırı olduğunu ifade eden Burhan, sahada çalışan basın emekçilerinin, halkın haber alma ve gerçekleri öğrenme hakkı için görev yaptığını vurguladı. Bu kişilerin görev yapmasının engellenmesinin basın özgürlüğüne müdahale olduğunu bildiren Burhan, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. 

Bayburt'ta yerel seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısını takip eden Anadolu Ajansı muhabiri Abdülkadir Nişancı'ya yapılan saldırıyı kınadıklarını belirten Burhan, "Bayburt Valisi ve Emniyet Müdürü'nden, meslektaşımıza yönelik saldırının sorumlularını en kısa sürede belirleyip, haklarında işlem yapmalarını talep ediyoruz" ifadesini kullandı.

İkinci önemli tespitlerinin 30 Mart yerel seçim sonuçlarına ilişkin olduğunu bildiren Burhan, Anadolu Ajansının, tarihinde ilk kez yerel seçim sonuçlarını kamuoyu ve ilgili medya kuruluşlarıyla paylaştığına işaret etti. Yerel medya mensupları olarak bu seçim sonuçlarından fazlasıyla istifade ettiklerini vurgulayan Burhan, doğru ve hızlı verilen sonuçların AA'nın başarısını ortaya koyduğunu belirtti.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) ulusal ve yerel televizyonlara verdiği cezalara da değinen Burhan, "Bu cezalar haber alma özgürlüğüne vurulmuş darbedir. Bu bağlamda halkın haber alma hakkı engellenmiştir. Elbette YSK görevini hukuk içinde yapacaktır. Ancak verilen cezalar orantısızdır, bir ayı geçen cezalar vardır. Bu cezalar sansür olarak değerlendirilebilir. O nedenle bu tür sert uygulamalardan kaçınmak gerekir" görüşünü savundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com