Anadolu'da Zeytin ve Zeytinyağı Günleri

Anadoluda Zeytin ve Zeytinyağı Günleri
Etkinliğin Konya ayağında, zeytin ve zeytinyağının insan sağlığı üzerindeki etkileri, mutfaktaki yeri ve naturel zeytinyağının tespiti konusunda bilgiler verildi

KONYA (AA) - Ankara, Konya ve Antalya illerini kapsayan Anadolu'da Zeytin ve Zeytinyağı Günleri etkinliğinin Konya ayağında, zeytin ve zeytinyağının faydaları, yemeklerde kullanım şekli ve natürel zeytinyağının tespiti konusunda katılımcılar bilgilendirildi.

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Ümmühan Tibet, Konya Ticaret Odası'nda (KTO) düzenlenen etkinlikte, Türkiye'de zeytinyağını daha çok sevdirebilmek, mutfakta tat ve nefaset üzerindeki etkisinin ip uçlarını vermek için çalışmalar yaptıklarını  söyledi.

Türkiye'de yapılan son kazılarda, M.Ö 10 bin yılında da zeytin ağacı olduğunun tespit edildiğini belirten Tibet, zeytinin adeta kültürel miras kabul edildiğini ifade etti.

Türkiye'nin zeytinyağı tüketme potansiyeli bakımından, birçok ülkeden geri olduğunu aktaran Tibet, şunları kaydetti:

"Suriye'de yılda kişi başı zeytinyağı tüketimi 25 kilogram, komşumuz Yunanistan'da 21, İtalya'da 14, İspanya'da 24 kilogram Türkiye'de ise kayıt altına alınan sadece 2 kilogram. Maalesef sektörümüzde kayıt dışılık çok fazla. Markalı ürünlerden ziyade merdiven altı ürünler satın alınıyor. Bu nedenle elimizde sağlıklı veriler yok. Yılda kişi başına en az 25-35 kilogramlarda yağ tüketmemiz gerekiyor. Ülkemizde zeytinyağının girmediği çok fazla ev var. Haliyle bizim bu sağlıklı yağı her eve sokmak en temel amacımızdır. Çünkü dünyayla beraber biz de zeytinyağının önemini kavradık ve belirli hedefler koyduk. Zeytinyağı, dünyada meyve yağı olarak tüketilebilen tek yağdır. Doğal tüketilebilen tek bitkisel yağ olduğu için de meyveden gelen bütün o faydalı bileşenleri içinde barındırdığından, tüketmemiz gerekiyor."

- "Sabahları 2 kaşık zeytinyağı içmek bağırsakları çalıştırır"

Şifa Üniversitesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Yard. Doç. Dr. Eren Akçiçek de zeytinyağının sağlıklı beslenmede önemli yerinin olduğunu söyledi.

Zeytinyağının, adeta doğanın insanlara armağan ettiği kutsal bir sıvı kabul edildiğini vurgulayan Akçiçek, beyin gelişimi, cilt güzelliği ve özellikle de bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına çok önemli bir yağ olduğunun altını çizdi.

Doymamış yağların trans yağlardan daha faydalı olduğuna işaret eden Akçiçek, "Doymamış yağın en güzel örneği de zeytinyağıdır. Bu yağ güçlü bir antioksidandır. Sabahları 2 kaşık zeytinyağı içmek bağırsakları çalıştırır. Diyet programlarında da rahatlıkla kullanılabilecek, en sağlıklı yağdır" dedi.

Zeytincilik Araştırma İstasyonu Gıda Teknolojileri Bölüm Başkanı Oya Köseoğlu ise "Natürel Zeytinyağının Duyusal Özelliklerinin Tesbiti" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Köseoğlu, koku, parlaklık, renk, ebat, temas hisleri ve genizde bıraktığı duyunun, gıdaların kalitelerinde duyusal ve görsel olarak belirlenebilen genel özellikler olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com