"Anadolu'nun en büyük şehriydi"

"Anadolu'nun en büyük şehriydi"
Dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Avrupa medeniyetinin köklerinin Anadolu'dan kaynaklandığını belirterek, ''Batı Anadolu'nun büyük araştırmacıları olmasaydı Avrupa uyanmaz, Avrupa kültürü şekillenmezdi'' dedi.

Dünyaca ünlü tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık, Avrupa medeniyetinin köklerinin Anadolu'dan kaynaklandığını belirterek, ''Batı Anadolu'nun büyük araştırmacıları olmasaydı Avrupa uyanmaz, Avrupa kültürü şekillenmezdi'' dedi.
KÜTAHYA - Prof. Dr. İnalcık, Avrupa Miras Günleri etkinlikleri kapsamında Kütahya Özel İdaresinde düzenlenen ''Kültürel Mirasın Yaşatılması Bağlamında Yeni Yaklaşımlar'' panelinde yaptığı konuşmada, günümüzde Avrupa toplumlarının, Türkiye'yi kendi birliği içine alıp almamakta tereddüt ettiklerini, hatta ''ret'' durumunda bulunduğunu bildirdi.
Avrupa kültür ve medeniyetinin şekillenmesinde Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük katkıları bulunduğunu belirten Prof. Dr. İnalcık, şunları söyledi:
'Avrupa medeniyetinin kökleri Anadolu'dan kaynaklanıyor. Eğer Batı Anadolu'nun büyük araştırmacıları olmasaydı Avrupa uyanmaz, Avrupa kültürü şekillenmezdi. Ayrıca daha yeni zamanlara, 14-15'inci yüzyıllara gelirsek Avrupa'nın siyasi coğrafyası, dini hayatı ve kültüründe Selçuklu'nun, Osmanlı'nın büyük etkileri olduğunu Avrupa bilmiyor. Avrupa'da Osmanlı'dan genellikle akıncı, savaştan başka bir şey bilmeyen, kültürsüz bir millet olarak bahsedilmesi bugün Avrupa tarihçileri arasında modadır. Avrupa bilim çevrelerine de bu düşünce yerleştirildi.''
Prof. Dr. İnalcık, ''Üniversite öğrenciliğinden bu yana kendisine çizdiği Osmanlı tarihini, medeni kültürü, sosyal hayatı, ekonomisi bakımından araştırma hedefine 90 yaşını geçtiği zaman kısmen ulaştığını görmekten son derece iftihar ettiğini'' kaydetti.

-ANADOLU'DA BEYLİKLER DÖNEMİ-
Prof. Dr. İnalcık, Beylikler Dönemi'nde Batı Anadolu'nun merkezinin, ekonomik bakımdan Kütahya olduğunu ifade etti.
Kütahya'daki Germiyanoğlu Beyliği'nin, Anadolu beyliklerinin en zengini olduğunu anlatan Prof. Dr. İnalcık, bu zenginliğin medrese, şairler ve büyük saray yaşamında görülebildiğini söyledi.
Prof. Dr. İnalcık, Germiyanoğlu Beyliği'nin zenginliğinin, şap üretiminden kaynaklandığına işaret ederek, şöyle konuştu:
''Neden şap? Çünkü tekstile boyayı yedirmek için şap kullanmak lazımdır. Şap, tekstil sanayisinin imal edilmez bir maddesidir. Avrupa'da şap yoktu, Anadolu'dan gönderilmekteydi. Bunun önemli merkezlerinden biri Kütahya'daydı. Bu muazzam bir gelir düzeyi sağlamaktaydı. Kütahya, 14'üncü yüzyılda Anadolu'nun en büyük şehriydi. Kütahya sarayı, dillere destandı. Çünkü çok zengin kişiler burada oturuyordu. Osmanlı, Kütahya'ya 1381'de geldi. O yıl 1. Murat, Bursa'da büyük bir düğün yaptı. Germiyan beylerinden Süleyman Şah, kızını, 1. Murat'ın oğlu Şehzade Bayezid ile evlendirdi. Germiyan, Osmanlı'ya yakınlaştırıldı. Bu düğün, o dönem büyük bir diplomasi ortamı oluşturdu.''

-DİĞER KONUŞMACILAR-
Prof. Dr. Oktay Aslanapa da Kütahya ve İznik bölgesinde üretilen seramiklerin, Çin porselenleri taklit edilerek ortaya çıktığı yönündeki düşüncenin doğru olmadığını vurguladı.
ABD'nin başkenti Washington'daki bir galeride sergilenen Giovanni Bellini'ye ait ''Tanrıların Şöleni'' tablosunun bu düşünceyi çürüttüğünü belirten Prof. Dr. Aslanapa, ''Halili koleksiyonunda bulunan mavi ve beyaz seramik kasede 'İbrahim Lenken' ifadesi yer alıyor. Bu, Kütahyalı çini ustalarının eseridir ve dönemin ABD Başkanı Abraham Lincoln'e ithafen yapılmıştır. Bu, Kütahya'daki çini ustalarının dünyayla ne kadar entegre olduğunu göstermesi bakımından önemlidir'' dedi.
Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen'in yönettiği panel, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nejat Bilgen'in Seyitömer Höyüğü'ndeki, Freiburg Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ralf von den Hoff'un Aizanoi Antik Kenti'ndeki kazılara ilişkin sunumlarıyla sona erdi.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe ve Belediye Başkanı Mustafa İça, panelistlere çini tabak ve vazolar hediye etti.
Panele, AK Parti Kütahya Milletvekili Hasan Fehmi Kinay, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Istvan Szabo ve bazı daire müdürleriyle öğrenciler katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com