“Analizler akredite bir laboratuvarda yaptırılmalı!..”

“Analizler akredite bir laboratuvarda yaptırılmalı!..”
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Kütahya'da Eti Gümüş A.Ş'ye ait tesislere ait siyanür atık barajı etrafındaki yer altı sularından, içme sularından ve topraktan alınan numunelerin analizlerinin akredite bir laboratuvarda yaptırılması...

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Kütahya'da Eti Gümüş A.Ş'ye ait tesislere ait siyanür atık barajı etrafındaki yer altı sularından, içme sularından ve topraktan alınan numunelerin analizlerinin akredite bir laboratuvarda yaptırılması ve analizlerin yaptırıldığı laboratuvarların ulusal ve uluslararası kabul görmüş kurumlardan alınmış interkalibrasyon belgelerinin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini bildirdi.
Oda Yönetim Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, 19 Mayıs'ta Kütahya Simav merkezli depremin ardından Eti Gümüş A.Ş'nin siyanürlü atık barajına depremin etkisini gözlemlemek için teknik bir ziyaret gerçekleştirilmesi istenildiği ifade edildi. Ayrıca Yönetim Kurulu Başkanı Murat Taşdemir ve Yönetim Kurulu İkinci Başkanı Baran Bozoğlu'nun tesis kapısında güvenlik görevlilerince durduruldukları ve içeriye alınmadıkları, bunun üzerine Kütahya Valiliğine gidilerek endişelerin iletildiği anlatıldı.
Siyanürün, ''gittiği her yere ölümü, sefaleti ve felaketi götürdüğü'' belirtilerek, ''Geçtiğimiz iki hafta boyunca da Kütahya'da yaşanan şey tek kelime ile felakettir. Bir an evvel siyanür ile madencilik faaliyetlerine son verilmesi gerekmektedir'' değerlendirmesinde bulunuldu.
Açıklamada, şu önerilere yer verildi:
''Bölgedeki köylerin içme sularına karışan siyanür ve ağır metal kirlilik miktarının izlenmesi için içme suyu kaynaklarından günde 6 numune alınmalıdır ve bu numuneler analiz ettirilerek sonuçları kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
İçme suyu kaynaklarında tespit edilen siyanür miktarının sınır değerin altında ya da üstünde olduğuna bakılmaksızın bölgede yaşayan halka temiz su kaynağı sağlanmalıdır. Yer altı sularından, içme sularından ve topraktan alınan numunelerin analizleri akredite bir laboratuvardan yaptırılmalıdır. Analizlerin yaptırıldığı laboratuvarların ulusal ve uluslararası kabul görmüş kurumlardan alınmış interkalibrasyon belgeleri kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
En kısa zamanda tahliye edilen halk, güvenli bir yerde kalıcı konutlara taşınmalı ve halkın yerlerinden edilmeleri ile ilgili zararları tazmin edilmelidir. 5 No'lu padok bir an evvel bitirilmeli ve atığın bir kısmı buraya alınarak baraj kontrol altına alınmalıdır.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com