Anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin davada karar (2)

Anaokulu öğrencisi Efe Bozun ölümüne ilişkin davada karar (2)
Okul idarecileri ile müteahhit firma yetkililerinin yargılandığı davada mahkeme, 2 müdür yardımcısı, ihaleyi alan firmanın yetkilisi ile kontrol görevlisi hakkında beraat kararı verdi

İSTANBUL (AA) - Maltepe'de anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin, okul idarecileri ile müteahhit firma yetkililerinin yargılandığı davada mahkeme, 2 müdür yardımcısı ve ihaleyi alan firmanın yetkilisi ile kontrol görevlisi hakkında beraat kararı verdi. 

Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, Efe Boz'un annesi Nurdan ve babası Kemal Boz ile taraf avukatları katıldı. 

Duruşmada söz alan taşeron firma müdürü sanık Yalçın Kaya'nın avukatı Celal Budakoğlu, geçen celse sundukları belgeyi hatırlatarak, müvekkilinin olayda sorumluluğu olmadığını savundu. 

Taşeron firmanın mühendisi sanık Murat Kılıç'ın avukatı Turan Altun, sanık Kaya'nın avukatı tarafından sunulan belgeyi kabul etmediklerini belirterek, müvekkilinin beraatini talep etti. 

Cumhuriyet savcısı Halit Koçak ise önceki mütalaasını tekrarladığını, Efe Boz'un ölümünde sanık Yalçın Kaya ile Murat Kılıç'ın sorumluluğu bulunduğunu aktararak, Kılıç'ın da "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan cezalandırılmasını istedi. 

Hakim İbrahim Fikri Talman da dosyada araştırılacak bir konunun kalmadığını bildirerek, kararını açıkladı. 

Taşeron firma müdürü Yalçın Kaya ile firmada mühendislik yapan Murat Kılıç'ı "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan üçer yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanıkların duruşmadaki iyi halini dikkate alarak, cezanın 2 yıl altışar aya indirilmesine karar verdi. 

Suçu sabit görülen okul müdürü Mustafa Katırcılar'a da "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 4 yıl hapis cezası veren mahkeme, "olası kast" ve "bilinçli taksir" hükümlerinin koşulları bulunmadığı gerekçesiyle cezayı 3 yıl 4 aya indirdi. 

Mahkeme, Katırcılar'ın yasal zorunlulukları yerine getirmeden inşaat çalışması yaptırdığına hükmederek, bu işlemlere onay veren Maltepe Kaymakamlığı, İstanbul İl Özel İdare Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında, hüküm kesinleştiğinde gereğinin yapılması için kararın bir suretinin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini kararlaştırdı. 

 

Mahkeme, anasınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp'i de yüklenen suçu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle, 2 yıl hapisle cezalandırdı. Gökalp'in yargılama sırasındaki davranışlarını dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya indiren mahkeme, Gökalp'in sabıkasız oluşunu ve pişmanlığını göz önüne alarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti. 

Mahkeme, okulun müdür yardımcıları Pınar Tan Aslan ve Fatma Metin ile ihaleyi alan şirketin yetkilisi Aslan Yavuz Haberdar ve firmanın kontrol görevlisi Halim Cüneyt İşyar hakkında ise olayda kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi. 

 

- Anasınıfı ablasına suç duyurusu

 

Soruşturma sırasında hakkında ek takipsizlik verilen anasınıfı ablası Sema Aktaş'ın kusurlu olduğu yönünde, bilirkişi tarafından görüş bildirildiğini ve bu hususun delil niteliğinde olduğunu belirten mahkeme, hüküm kesinleştiğinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na Aktaş hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı. 

 

- "Kararı yeterli bulmuyorum"

 

Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Efe Boz'un annesi Nurdan Boz, 4 yıldır mücadele verdiklerini anlatarak, "Maalesef üzgünüm. Verilen kararı yeterli bulmuyorum. 5,5 yaşındaki bir çocuk, hayattan koparıldı. Ağır kusur, ağır ihmal var. Almış oldukları ceza, benim oğlumun ölümünün karşılığı değil" diye konuştu. 

 

- İddianameden

 

Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 6 yaşındaki Efe Boz'un 12 Mayıs 2010'da okulun tuvaletindeki lavabonun boğazını kesmesi sonucu ölümüne ilişkin, okulun deprem güçlendirme inşaatını üstlenen firmanın 4 yetkilisi ile o dönemde okul müdürü olan Mustafa Katırcılar, müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmeninin, ''taksirle ölüme sebebiyet vermek'' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

(Bitti) 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com