“Anayasa değişiklik çalışmaları büyük bir titizlikle izlenmektedir”

“Anayasa değişiklik çalışmaları büyük bir titizlikle izlenmektedir”
Türkiye Emekliler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ege, anayasa değişiklik paketi çalışmalarını yakından izlendiğini ve derneğin bu konuyu yakında ilgilendiğini ifade etti.

Türkiye Emekliler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ege, anayasa değişiklik paketi çalışmalarını yakından izlendiğini ve derneğin bu konuyu yakında ilgilendiğini ifade etti.
Anayasa değişikliğini yakından takip ettiklerini dile getiren Ege, emeklinin sendika üyeliği ve toplu iş sözleşme hakkına kavuşması için genel merkez düzeyinde çalışmalar başlatıldığını söyledi. Ege, 'Anayasa değişiklik çalışmaları büyük bir dikkatle izlenmektedir. Emeklilerin sendika üyeliği ve toplu iş sözleşmesi hakkına kavuşması, AB sürecinde en temel kazanım olacaktır. Yıllardır derneğimizin talepleri arasında sendika ve toplu iş sözleşme hakkı yer almaktadır. Bu konuda yapılacak bir değişiklik hak aramada yeni bir süreci başlatacaktır. TBMM'ne sunulan anayasa değişiklik paketinde emekliye sendika hakkı tanıyan hükümlerin yer almasını ve bu yönde gerekli değişikliklerin yapılmasını talep ediyoruz. Sosyal güvenlik haklarını geliştiren ülkeler refah ülkeleri olarak tanımlanmaktadır. Bu konuda çok eksik yönümüzün olduğu bir gerçektir. Kayıt dışı çalıştırma çok yaygındır. Sosyal hakları engelleyen bu tür çalıştırma biçimleri yasaklanmalıdır. Emeklilik ve sağlık, temel insan haklarındandır. Bu nedenle, emekli aylıkları iyileştirilmelidir. Aldığı gelir ve aylıkla geçinemeyen insanların en temel hakları olan sağlık güvenceleri korunmalı, emeklilerden katkı payı alınmamalıdır' şeklinde konuştu.
Öte yandan Ocak ayı başında derneğin isminin Türkiye Emekliler Derneği olarak değişmesinin ardından hummalı bir çalışma başlatan Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ege, şuana kadar yüzden fazla memur emeklisinin derneğe üye olması için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Türkiye çapında 92 şube ve 670 bin üyelerinin bulunduğunu söyleyen Ege, derneğin 40 yıllık geçmişe sahip olduğunu belirtti. Ege, 'Türkiye Emekliler Derneği 40 yıllık bir geçmişe sahiptir. Emeklilerin tek örgütlü kuruluşu olan Türkiye
Emekliler Derneği, dimdik ayaktadır ve bazı kişi ya da çevrelerin çabaları ile yıpratılmaya çalışılmaktadır. Türkiye Emekliler Derneği yurdun her köşesinde örgütlülüğünü tamamlamış ve sivil toplum kuruluşları sıralamasında ilk sıradaki yerini almıştır. Derneğimizin şube ve üye sayısı hızlı bir şekilde artmaktadır. Emeklilerimizin kafası karıştırılmakta ve örgütlü güçleri zayıflatılmaya çalışılmaktadır. Bu oyunlar ve çabalar boşa çıkacaktır' dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com