Anayasa Mahkemesi Almanya'da seçim yasasını iptal etti

Anayasa Mahkemesi Almanya'da seçim yasasını iptal etti
Almanya'da Federal Anayasa Mahkemesi, yürürlükteki seçim yasasının anayasaya aykırı olduğuna dair karar verdi.
İktidardaki Hıristiyan Birlik Partileri ile liberal Hür Demokrat Parti,  muhalefetin itirazlarına rağmen geçen yılın sonlarına doğru seçim yasasını parlamentodan geçirdi. Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve üç bini aşkın Alman vatandaşı iptal istemiyle Federal Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak 'ek milletvekillerine' ilişkin düzenlemenin anayasaya aykırı olduğunu savundu. Almanya'daki seçimlerde sandık başına giden her seçmen oy seçim bölgesindeki milletvekili adaylarına, daha sonra partilere oy veriyor. Federal Meclis ikinci oyların sonucuna göre belirleniyor. Bir partinin ilk oylarla doğrudan seçilen adaylarının sayısının, ikinci oylarla belirlenen milletvekili sayısından fazla olması durumunda 'ek milletvekilleri' oluşurken, ek sandalyeleri doğal olarak hep büyük partiler kazanması muhalefet tarafından anayasaya aykırı olarak nitelendiriliyor.
 
Deutcshe Welle, Federal Anayasa Mahkemesi'nin, söz konusu yasanın çok fazla sayıda 'ek milletvekili?nin meclise girmesine olanak tanıdığına, bunun da büyük partilere yaradığı için eşitlik ilkesini ihlal ettiğine hükmettiğini aktardı. Almanya'da 2009 yılı seçimlerinde meclise giren 24 ek milletvekilinin tümünün Hıristiyan Birlik Partileri'nden olduğu hatırlatıldı. Kararı açıklayan Federal Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Voßkuhle bu sayının sınırlandırılması gerektiğini belirterek, 'Yasa koyucu, milletvekillerinin dağılımı konusunda ek milletvekillerinin sayısının dengeyi bozacak ve seçim karakterini zedeleyecek seviyeye erişmesini engellemekle yükümlüdür. Burada da azami limit 15'tir' dedi.
 
Sosyal Demokrat Parti Meclis Grup Başkanı Thomas Oppermann, Anayasa Mahkemesi kararını, iktidar partilerine bir tokat olarak nitelendirirken, "Bu demokrasi için iyi bir gün. Bayan Merkel'in ve iktidar partilerinin seçim yasasını kendi meclis çoğunluklarını garantileme yönünde suiistimal etme girişimi başarısız oldu" dedi. 
 
'PARLAMENTERLERİMİZ ANAYASAYI BİLMİYOR'
 
Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararı ile birlikte Almanya'da yürürlükteki seçim yasası geçersiz hale gelmiş oldu. Almanya'da gelecek yılın ekim ayında genel seçimler yapılacak. O tarihe kadar yeni bir seçim yasası hazırlanması gerekiyor. Alman ekonomi gazetesi Handelsblatt, Federal Anayasa Mahkemesi'nin kararını değerlendirirken, yüksek mahkemenin bir noktayı yanlış anlaşılmaya yer kalmayacak şekilde açıklığa kavuşturduğunu vurguladı. Gazete, şöyle devam etti
 
'Seçim yasası hakimiyetin sahibi olan halk içindir. Halkın temsilcisi olan milletvekilleri ikinci sırada gelir. Birçok milletvekilinin bunu öyle kolayca kabul etmek istemediği gibi bir izlenim oluşuyor. Anayasa Mahkemesi, sonuncusu 4 yıl önce olmak üzere tam 4 kez reform uyarısı yapmak zorunda kaldı. Görünen o ki milletvekilleri derslerini iyi yapmadı ve 3 yıllık istişareleri ardından anayasanın temelini yine ıskaladı. Oysa seçim yasası parlamentonun meşruiyetinin zeminini oluşturur. Demek ki bizim parlamenterlerimiz anayasayı bilmiyor.'
 
Süddeutsche Zeitung da, demokrasinin temel sürecinin işlemesi amacıyla iktidar ve muhalefet partileri içi ortaklaşa bir yasa hazırlamanın  oldukça zorlu bir görev olduğu belirtirken, partilerin kendi seçim bölgelerinde seçim kampanyalarına başladıklarını vurguladı. Gazete, 'Belli bir seçim bölgesi için şimdiden adaylar mevcutken, bunun hukuki dayanağının olmaması ise saçma bir görünüm oluşturuyor. Federal Anayasa Mahkemesi?nin bu konuda meclise tanıdığı geniş yetki alanı oldukça şaşırtıcı. En azından artık hiç kimse mahkemeye, kendisini hükümetin yerine koyduğu suçlamasında bulunamaz. Ne var ki mevcut çoğunluk ve yanlış tahayyüller yüzünden, mahkemenin böyle bir tutum takınması neredeyse arzulanır bir hale gelmişti' diye yazdı.
 
Frankfurter Rundschau ise, mahkeme kararı ile artık geçerli bir seçim yasası kalmadığını, Almanya?nın karikatürlük bir ülke olmayı başardığını savunurken, sorumluluğun Hıristiyan Birlik Partileri ile Hür Demokrat Parti'ye ait olduğunu savundu. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com