Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Bosna Hersek'te

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Bosna Hersekte
"(Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi) Çok vahim bir olay bu. Gerçekten çok üzücü bir olay. Ülkemizin onuru ve ülkemizin dışarıdaki olan imajı adına fevkalade önemsenecek ve vahim olarak nitelendirilebilecek bir olay"

SARAYBOSNA (AA) - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, güvenlik toplantısının illegal dinlemesine ilişkin, "Çok vahim bir olay bu. Gerçekten çok üzücü bir olay. Ülkemizin onuru ve ülkemizin dışarıdaki olan imajı adına fevkalade önemsenecek ve vahim olarak nitelendirilebilecek bir olay" dedi.

Haşim Kılıç, Anayasa Mahkemesi üyeleri Celal Mümtaz Akıncı ve Zühtü Arslan ile birlikte Bosna Hersek Anayası Mahkemesi'nin kuruluşunun 50'nci yıl dönümü etkinlikleri için geldiği Saraybosna'da, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) katkılarıyla yaptırılan Srebrenitsa Anma Galerisi'ni ziyaret etti.

Ziyaretin ardından AA muhabirine açıklama yapan Kılıç, Srebrenitsa'da Bosnalı insanların değil, insanlığın katledildiğini, Anma Galerisi'ni ziyaretle bir kez daha gördüklerini söyledi. 

Anma Galerisi'nde bulunan fotoğrafların çok şey anlattığını ifade eden Kılıç, "Diliyorum ve umuyorum insanlık bir daha böyle zalimlik ve böyle zulüm görmez. Zaten şu andaki bizim gayretlerimiz de bunun için. Bu yönüyle biz bu galeriden bu çok etkilenmiş bir şekilde ayrılıyoruz" dedi. 

Kılıç, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesi'nin 50'inci kuruluşu yıldönümü etkinlikleri için geldikleri Saraybosna'da dün de uluslararası bir sempozyuma katıldıklarını belirterek, "Bizler sadece ülkemizin değil, bütün insanlığın, insanlık haysiyetini, onurunu, haklarını ve özgürlüklerini korumak üzere çaba sarf eden kurumlarız, bu nedenle de anayasa mahkemelerinin bir araya gelmesi çok anlamlı bir birliktelik" diye konuştu.

 

- "Güvenlik toplantısının illegal dinlenmesi"

 

Haşim Kılıç,  güvenlik toplantısının illegal dinlemesine ilişkin AA muhabirinin sorusu üzerine, şunları kaydetti:

"Tabii ki bu konularla ilgili anayasal güvenceler yok değil, var. Şu anda bu yaşananlar uygulama ile ilgili sorunlar. Dolayısıyla bu uygulama ile igili sorunlarla mücadele ancak teknolojik gelişmelerle ve buna karşı üretilen tedbirlerle mümkün olabiliyor. Tabii biz şu anda ne olup bittiğini, ülkeden ayrı olduğumuz için yakından öğrenme fırsatı bulamadık ancak duyduğumuz kadar ile çok vahim bir olay bu. Gerçekten çok üzücü bir olay. Ülkemizin onuru ve ülkemizin dışarıdaki olan imajı adına fevkalade önemsenecek ve vahim olarak nitelendirilebilecek bir olay. Böyle bir şey olmuş olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz tabi ama ülkemize döndüğümüzde bunun neden ve niçin, nasıl olduğu konusunda herhalde daha yakından bilgi alma imkanına sahip olacağız."

Kılıç, Twitter ve Youtube'la ilgili alınan kararlarla ilgili ise şöyle konuştu:

"Anayasamızda hem insanların hak ve özgürlükleri hem de anayasal düzenin korunması ile ilgili gerekli tedbirler alınmış durumda. Bütün bu sorunlar biraz uygulamadan kaynaklanıyor. Tabii ki bu konular mahkeme önüne geldiği için biz de bu konularda çok fazla konuşamıyoruz. Nitekim elimizde bunlarla ilgili özelikle bu Twitterin durdurulmasıyla ilgili bir başvuru var. Dün Youtube'un yasaklanması söz konusu olmuş. Onunla ilgili bir başvuru da olabilir, bu sebepten yakından bir değerlendirmeye tabi tutamıyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com