Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç:

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç:
"(Cumhurbaşkanlığı adaylığı) Ben şu anda Anayasa Mahkemesi Başkanıyım ve bu görevimi sürdürüyorum. Bunun dışında dışarda olandan bitenden ne haberimiz, ne bir yönlendirmemiz ne de bir bilgimiz var"

ANKARA (AA) - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına ilişkin, "Ben şu anda Anayasa Mahkemesi Başkanıyım ve bu görevimi sürdürüyorum. Bunun dışında dışarda olandan bitenden ne haberimiz, ne bir yönlendirmemiz ne de bir bilgimiz var" dedi. 

Kılıç, Anayasa Mahkemesinin 52. kuruluş yıl dönümü töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tören sonrası erken ayrılmasının sorulması üzerine Kılıç, bunun gayet doğal olduğunu ve Başbakan'ın yoğun işlerinin bulunduğunu dile getirdi. 

Bir soru üzerine, yüksek mahkemenin bazı konuları aciliyeti nedeniyle iç hukuk yolları tüketilmeden değerlendirdiğini hatırlatan Kılıç, "Çünkü AİHM'in de yaptığı bu. Onların yaptığının dışında bir uygulama yapmış değiliz. Tamamen bununla ilgili" dedi. 

Uzun yargılama konusuna da değinen Kılıç, "Bu ülkede 54 yıldır devam eden mülkiyet davası var. Şimdi, 54 yıldır bitmemiş davanın, bitmesini mi bekleyelim, bu insanın adil yargılanma hakkını teslim etmek için" ifadesini kullandı. 

Twitter kararının hatırlatılarak, "Anayasa Mahkemesinin gündeminde o kadar çok madde varken, bu dosyayı öne alması manidar' diye eleştiri yapıldı. Bu 1 Mayıs için de geçerli mi?" yönünde soru üzerine Kılıç, "Bizim şu anda yaptığımız uygulamada aynen AİHM'de olduğu gibi kırmızı şeritli, yeşil, sarı, beyaz şekilde kategorizeleştirilmiş davalar var. Özellikle yaşam hakkı, tutukluluk, işkence, yani hürriyetin engellenmesi gibi konular bizim bu kırmızı şerit içinde olan önemli davalardır ve bunların önceliği vardır. Ondan sonra arkasından sıralanıp gidiyor. Dolayısıyla biz bunu 'şu acil', 'bu acil' şeklinde şüphesiz ki mahkeme takdir sahibidir. Bu takdirini inceleyerek, olaylara bakarak değerlendirip bunun hangi şeride gireceğini tespit ediyor ve ona göre uygulamaya geçiyor."

-1 Mayıs başvurusu

"1 Mayıs'tan önce karar çıkacak mı?" sorusunun yenilenmesi üzerine Kılıç, "Onu bilmiyorum, şu anda arkadaşlarımız inceliyorlar. Onunla ilgili en küçük bir bilgi sahibi değilim" dedi. 

Konuşmasında, "herkesin karşısına aynı adalet gömleği ile çıkmaya devam edeceğiz" dediğinin hatırlatılarak, bunun "cübbenizi çıkarın, siyasete girin" açıklamalarıyla ilişkisinin olup olmadığının sorulması üzerine Kılıç, "Benim söylediğimi herhangi bir amaca, herhangi bir düşünceye karşı bir cevap olarak lütfen algılamayın. Bu benim samimi düşüncelerim, ülkemizin gerçeklerini, sorunlarını, doğruları konusundaki tespitlerim bunlar. Bunların altında birşey arayarak birşey çıkarmayın bundan" diye konuştu.

-Cumhurbaşkanlığı adaylığı

Cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağının sorulması üzerine Kılıç, şunları kaydetti:

"Bunu bir kaç kez tekrarladım. Ben şu anda Anayasa Mahkemesi Başkanıyım ve bu görevimi sürdürüyorum. Bunun dışında dışarıda olandan bitenden ne haberimiz ne bir yönlendirmemiz ne de bir bilgimiz var. Tabii ki yazarlarımız, çizerlerimiz, televizyon programcılarımız bu konuda çeşitli görüşler sunuyor benim şahsımı itibarsızlaştırma, hakaret ve buna benzer birşey yapmadıkları sürece, tabii ki bu yorumları yapabilirler en tabii haklarıdır ama bunda benim bir bağlantım yok. Altını çizerek ifade edeyim."    

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com