Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ı da mı Dinlemişler?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç'ı da mı Dinlemişler?
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’na sordu: “Anayasa Mahkemesi’nin dinlendiği doğru mudur?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi’nin de dinlendiğini iddia etti. Konya’nın Ereğli İlçesi'nde konuşan Recep Tayyip Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi’ni de dinliyorlar. Son zamanlarda atılan adımlar bizde bu soru işaretlerini doğuruyor. Her şeyleri bunların şantaj her şeyleri montaj.” dedi.

Erdoğan'ın bu ifadeleri üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu'nun, Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan'a yönelttiği sorular şöyle;

İDDİALAR DOĞRU MU?

1.    Anayasa Mahkemesi’nin dinlendiği doğru mudur?

ERDOĞAN, NEREDEN BİLİYOR?

2.    Doğru ise, Recep Tayyip Erdoğan Anayasa Mahkemesi’nin dinlendiğinden nasıl emin olmuştur? Bahse konu dinlenme olayı ile ilgili kendisinde delil var mıdır? Varsa bu delil ya da delilleri kamuoyu ile ne zaman paylaşacaktır?

3.    Anayasa Mahkemesi’nin dinlendiğinin bilinmesine karşın, konu ile ilgili hiçbir inceleme ya da soruşturma başlatılmadığı doğru mudur? Anayasa Mahkemesi Başkanının yapmış olduğu konuşmadan sonra, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Anayasa Mahkemesi’ni de dinliyorlar” ifadesini kullanmasının gerekçesi nedir?

4.    Telefon, ortam ve diğer dinlemeler ile ilgili verdiğim soru önergeleri ya cevaplandırılmamış ya da “Anılan önergede belirtilen konular Bakanlığım sorumluluğundaki kurum ve kuruluşların görev alanına girmemektedir” şeklinde cevap iletilmiştir. Bu durumda, Türkiye’de 2013-2014 yıllarında özellikle artan dinleme iddiaları göz önüne alındığında, yasal olmayan kaç dinleme olayı tespit edilmiştir?

DİNLEMELERİN SORUMLUSU KİM?

5.    Bu dinlemelerin sorumluları tespit edilmiş midir? Tespit edilmişse, ilgili kurum ya da kişiler hakkında uygulanan cezai müeyyideler nelerdir?

6.    2011-2014 yılları arasında 25 Nisan tarihi itibariyle ülkemizde mahkeme kararıyla telefon dinlenmesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise, sayısı nedir? Dinlenme talepleri hangi kurum tarafından yapılmıştır?

7.    2011-2014 yılları arasında 25 Nisan tarihi itibariyle ülkemizde mahkeme kararı olmadan (Yasa dışı) telefon dinlenmesi yapılmış mıdır? Yapılmış ise, sayısı nedir? Dinlenme kim veya kimler tarafından yapılmıştır?

BAŞKA KİMLER DİNLENİYOR?

8.    Telefonu dinlenen veya teknik takip altında olan Muhalefet Partisi Yöneticileri, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları, Savcılar, Hakimler ve Emniyet Mensupları bulunmakta mıdır? Bu kişiler kimlerdir? Takip edilme veya dinlenme gerekçeleri nelerdir?

9.    Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Bakanlıklar, Anayasa Mahkemesi, Muhalefet Partilerinin Genel Merkezleri ve Sivil Toplum Kuruluşlarının Genel Merkezlerinin yasal veya yasal olmayan yollardan dinlendiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, hangi tarihlerde hangi gerekçelerle dinlemeler yapılmıştır?

10.  AKP Hükümeti’ne muhalif söylemde bulunan kişilerin öncelikle sosyal medyada takibe alındığı ve hedef gösterildiği iddiaları doğru mudur? “ (BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com