Anayasa Mahkemesi Başvurusunun Mimarı Konuştu

Anayasa Mahkemesi Başvurusunun Mimarı Konuştu
CHP'nin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu düzenlemesinin iptali için Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvuru, yasanın "Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmemiş olması" gerekçesiyle reddedildi.

Başvurunun mimarı CHP'li Süheyl Batum , kararı Sansürsüz Haber için değerlendirdi.

"Anayasa mahkemesi yanlış yaptı" diyen CHP'nin anayasa profesörü ve Eskişehir milletvekili Sühely Batum, " Mahkemelerde verilen kararlar, böyle çok kısa sürelerde büyük dönüşler göstermemek,  büyük farklılıklar göstermemek zorundadır. Buna 'hukuk güvenliği ilkesi' adı verilir.  Anayasa mahkemesi bundan yirmi yıl önce değil,  2007 yılında  verdiği, 27 Aralık 2007 tarihli 2007/99 esas sayılı kararını  bir kere daha gözden geçirme durumunda." dedi.

Batum, mahkemenin o kararında , bugün ortaya koyduğu gerekçenin tam tersini savunduğunu söyledi.  "Orada aynen söyle diyordu. Bir yasa TBMM'de kabul edilmekle,  yasa niteliğini kazanır, Anayasa  Mahkemesi,  yasaların Anayasaya uygunluğunu denetler.  Bu konuda 'yürürlüğe girmiş yasa', 'girememiş yasa' diye bir ayırım yoktur. Ama Anayasa Mahkemesi; 'onun üzerinden zaman geçti,  artık hükmü kalmadı' diyorsa bunu da hukuk güvenliği ilkesi açısından değerlendirsinler. Biz bunu Anayasa Mahkemesi kararından yola çıkarak  yapmıştık. " dedi.

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com