“Anayasa Mahkemesi'nden iptal kararı bekliyoruz”

“Anayasa Mahkemesi'nden iptal kararı bekliyoruz”
Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, tam gün yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nden yürürlüğü durdurma ve iptal kararı beklediklerini söyledi.

Uşak Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, tam gün yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi'nden yürürlüğü durdurma ve iptal kararı beklediklerini söyledi.
Tabip Odası Başkanı Dr. Tarkan Amuk, düzenlediği basın toplantısında tam gün yasası ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Anayasa Mahkemesi'nin 15 Temmuz günü CHP tarafından açılan davayı karara bağlayacağını belirten Amuk, “Anayasa Mahkemesinden; sadece bizlerin değil, gelecek nesillerimizin de sağlık hakkını gasp eden uygulamaların bir parçası olan bu yasayla ilgili yürürlüğü durdurma ve iptal kararı vermelerini talep ediyoruz”dedi.
Hükümetin sürekli hekim ücretlerine yönelik açıklamalar yaparak hekimleri hedef tahtası haline getirdiğini söyleyen Tarkan Amuk şunları söyledi; “Sağlık Bakanı ve Başbakan'ın kamuoyuna duyurduğu ücretler kağıt üzerinde olup tavan rakamları yansıtmaktadır. Halen mevcut döner sermaye ödemeleri bile tavandan yapılmamakta, tasarıda belirtilen mesai dışı çalışma ile elde edilecek kazanca ulaşabilmek ise günde en az 13-14 saat çalışmayı gerektirmektedir. Bu gerçeği de bütün hekimler bilmektedir. Yasa araştırma ve sağlık hizmeti açısından da eğiticilere, öğretim üyelerine daha iyi bir ortam sağlamamaktadır. Hekimleri güvencesiz bir ortamda çalışmaya iten bu anlayış, hekimlerin gelirini performans sistemiyle hastaların cebinden alınacak paraya, daha fazla ve niteliksiz hasta bakmaya endekslemiştir. Tam gün yasasından sonra işyeri hekimliğinde çok büyük bir sıkıntı olacaktır. Part-time çalışacak doktor kalmayınca şu an için işyeri hekimi çalıştıran şirketlerde de doktorsuz kalma sorunu olacaktır. Sonuç olarak verilen sağlık hizmeti her alanda giderek kötüleşecektir. Biz; kamu-özel ayrımı olmaksızın bütün sağlık çalışanlarının, iş güvencesi başta olmak üzere, özlük haklarının kalıcı bir şekilde düzeltilmesini bir kez daha talep ediyoruz. Bugüne kadar uyarılarımıza kulak verilmemiştir. Bu yasa basit bir “çalışma alanı” düzenlemesi değildir. Bu yasa sağlık alanında hekim iş gücü piyasası düzenlemesidir”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com