Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı

Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş:

TBMM (AA) - ESİN IŞIK -  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un kişilik haklarının ihlal edildiğine dair kararına ilişkin, "Biz her zaman tutukluluğun tedbir amaçlı olduğunu, bir cezaya dönüşmemesi gerektiğini  ifade ediyoruz" dedi.

Elitaş, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) İlker Başbuğ'un, "özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine" yönelik kararını AA muhabirine değerlendirdi.

Elitaş, AYM'nin önüne gelen dosyalar çerçevesinde bir karar oluşturduğunu ifade ederek, "Biz her zaman, her şekilde tutukluluğun tedbir amaçlı olduğunu, bir cezaya dönüşmemesi gerektiğini  ifade ediyoruz" diye konuştu.

Bu kararın Ergenekon davasından diğer yargılananlar için emsal oluşturup oluşturmayacağı sorusuna da Elitaş, şu yanıtı verdi:

"Onun emsal oluşturup oluşturmayacağını bilmemiz mümkün değil. Çünkü AYM'ye başvurular ferdi niteliktedir. 2010 tarihinde yaptığımız anayasa referandumuyla birlikte AYM'ye bireysel başvuru hakkının sonuçlarının ortaya çıkması...Daha önce milletvekilleriyle ilgili böyle bir başvuru gerçekleşmişti. Milletvekillerinin bireysel olarak başvurması sonucunda mahkemeler karar vermişti. Şimdi sayın Başbuğ'un müracaatıyla ilgili AYM bir karar vermiş. İlgili mahkeme tutukluluğun devamının olup olmaması konusunda kararını verecek. Bundan önceki yapılana baktığımızda, milletvekilleriyle ilgili konuda AYM'ye başvuruların bireysel olacağı, birbirine emsal temsil etmeyeceğiyle ilgili bir görüş hakim oldu. Diğer tutuklularda anayasadaki değişiklik çerçevesinde AYM'ye başvururlarsa, onlar da kararı bekleyecektir."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com