Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı

Anayasa Mahkemesinin İlker Başbuğ hakkında ihlal kararı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

SAKARYA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Anayasa Mahkemesi'nin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un kişilik haklarının ihlal edildiğine dair kararına ilişkin, "Adaletin yerini bulmasını istiyoruz. Hiç masum olduğu halde ceza gibi algılanacak kovuşturma ve soruşturma süreçleri geçirmemesini arzu ederiz. Umarım iyi olacak" dedi. 

İslam, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce bir otelde düzenlenen kadınlar günü etkinliği sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Bir gazetecinin kadına yönelik şiddette artış olup olmadığı sorusu üzerine İslam, buna yönelik oransal verilerin çok sağlıklı olmadığını belirterek, "Çünkü geçmiş tarihlerde 'kadına yönelik şiddet' konulu adli tespitimiz yoktu. Adli vaka, kavga şeklinde geliyordu. Onun için yükseliyor mu, daha da mı düşüyor, onu tespit etmemiz şu anda mümkün değil" diye konuştu. 

İslam, Türkiye'de kadına yönelik şiddet konusunda ciddi bir oran olduğunu vurgulayarak, "Bu, muhakkak mücadele edilmesi gereken bir şey. Hiç iyi noktada değiliz, bunu açıkça söyleyebiliriz. Bu, sadece bizim değil, bütün dünyanın sorunu. ABD ve AB ülkelerinde de ciddi sorun olduğunu görüyoruz, bu, bizi teselli etmez ama çalışmalarımıza yüksek güçle devam etmemiz gerektiğini gösteriyor. Konukevlerine gelen kadınların büyük çoğunluğu da şiddet dolayısıyla bize başvurmuş kadınlar. Artış olup olmadığıyla ilgili istatistiğimiz yok, göz kararı söyleyebiliriz, böyle bir şey de doğru olmaz" ifadesini kullandı. 

- "Adaletin yerini bulmasını istiyoruz"

Bakan İslam, Anayasa Mahkemesi'nin eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'un kişilik haklarının ihlal edildiğine dair kararına ilişkin soruya, "Adalaten yerini bulmasını istiyoruz. Hiçkimsenin masum olduğu halde ceza gibi algılanacak kovuşturma ve soruşturma süreçleri geçirmemesini arzu ederiz. Umarım iyi olacak" yanıtını verdi.

Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayan İslam, kadınlara fırsat vermek ve onları güçlendirmek için ekonomik, kültürel, siyaset ve diğer alanlarda her türlü çalışmayı gerçekleştirdiklerini anlattı. 

İslam, bu konuda her türlü iş birliğine açık olduklarını vurgulayarak, "Yeterki aile ve kadınla ilgili bütün sorunları çözebilelim. Bu konuda bize destek veren herkese teşekkür ediyorum" dedi. 

Kadının kayıt dışı istihdamıyla ilgili soru üzerine İslam, bu konuda ciddi mücadele verdiklerini belirterek, henüz oranları sıfıra indiremediklerini ancak ciddi şekilde düşürdüklerini kaydetti.

İslam, hem kadının hem de Türkiye'deki bütün çalışanların kayıt dışı istihdamıyla ilgili mücadelelerinin süratle devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com