Anayasa Mahkemesi'nin Kararı

Anayasa Mahkemesi'nin Kararı
ANKARA (A

ANKARA (A.A) - CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan, Anayasa Mahkemesi'nin, kararıyla anayasanın yasayla değiştirilebilmesinin yolunu açtığını savunarak, ''Bizzat onu koruması gereken mahkemesi eliyle anayasanın ihlal edildiği açıktır'' ifadelerini kullandı.
     Tarhan, yaptığı yazılı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu ile ilgili kararını değerlendirdi.
     Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu metnindeki tüm Anayasa ihlallerinin görmezden gelindiğini, Anayasa Mahkemesi'nce bir kez daha hukukun değil başka dinamiklerin etkili olduğu karar verilmesinin tercih edildiğini savunan Tarhan, bu kararla Anayasa'nın bizzat Anayasa Mahkemesi tarafından ihlal edildiğini öne sürdü.
     Kararın gerekçesinin henüz bilinmediğini belirten Tarhan, şu görüşlere yer verdi:
     ''Davaya konu ana sorun, öncelikle anayasanın yasayla değiştirilip değiştirilemeyeceğine ilişkin olup, bu kararla mahkeme anayasanın artık yasayla değiştirilebilmesinin yolunu açmıştır. Bu da anayasa hükümlerini, buna değiştirilemez hükümleri de dahil, değiştiren bir yasanın dahi Anayasa Mahkemesi tarafından onay göreceği yolundaki endişelerimizi arttırmıştır. Yargının alabildiğince siyasallaştığı ve hukuksal değil başka tür hesapların yapıldığı bir dönemde karar sürpriz değildir. Ancak bazı konularda anayasa değişikliğine dahi gerek bırakmayan fiili bir yol oluşturduğu ve bu yolla anayasanın bizzat onu koruması gereken mahkemesi eliyle ihlal edildiği açıktır.''
     İkinci sorunun cumhurbaşkanının görev süresine ilişkin olduğunu kaydeden Tarhan, ''Bu sorunun statü hukukuna göre çözülmesi gerekirken, bir bütün olarak eski ya da yeni statü hukukunun geçerli olması yolunda iki olasılık söz konusuyken bu yola hiç girilmemiştir'' ifadesini kullandı.
     Tarhan, ''karma ve siyasi bir bakış açısıyla yine hukukun dışında başka faktörlerle ve kişiler üzerinden değerlendirme yapıldığını'' öne sürerek, ''Bu arada hukuk bir kez daha katledilmiştir'' görüşünü savundu.
    
     Muhabir: Aylin Sırıklı
     Yayıncı: Eda Ay
(ANKARA)

Kaynak: AA

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com