"Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Saygılıyız Ama Uymak Zorunda Değiliz!"

"Anayasa Mahkemesi'nin Kararına Saygılıyız Ama Uymak Zorunda Değiliz!"
Anayasa Mahkemesi Kararı İçin Ne Dediler?

Anayasa Mahkemesi, HSYK'nın yapısını değiştiren Kanun'un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptal etti. İktidar, karardan hoşnut olmadı ve yapılan değişikliklerin geçerli olduğunu savundu. Muhalefet ise görevden alınanların geri dönmesi gerektiği kanaatinde...

Bekir Bozdağ-Adalet Bakanı

"YAPTIĞIMIZ DEĞİŞİKLİKLER GEÇERLİDİR"

"Anasayasa Mahkemesi'nin kararına uyacağız. Ama Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümez. Yaptığımız değişiklikler geçerlidir. Belli ki bugüne kadar Anayasa Mahkemesinin gündeme almayı gerektiren birşey yoktu, ama bugün gündeme alınmış demek ki... Açıkcası ben gündeme alınmasını anlamlı buluyorum. Anayasa Mahkemesi'nin yapısına ilişkin çalışmamız yok. Bireysel başvuru hakkındaki kararlarda, AYM yanlış yapmıştır. AYM, bireysel başvuru hakkına sahip olmayan kişilerin başvurusunu kabul etmiştir. Biz kanuna aykırı karar çıktığını söyleyeceğiz, buna kimsenin alınmaması lazım. Şimdi tüm vatandaşlar, bireysel hakları ihlal edildiği gerekçesiyle AYM'ye başvuracak. Umarım o zaman AYM, Twitter kararını hatırlar. "

AKP'Lİ ELİTAŞ: “BİZ HER TÜRLÜ MAHKEME KARARINA SAYGILIYIZ”

Mustafa Elitaş - AKP Grup Başkanvekili 

"Biz çıkarttığımız her yasanın Anayasa’ya uygun olduğu kanaatindeyiz. Burada Anayasa Komisyonu var, 26 milletvekili tarafından temsil edilen, Anayasa profesörlerinin bulunduğu, konusunda uzman arkadaşlarımız var. O uzman arkadaşların uygun bulduğu bir şeyi Anayasa Mahkemesi reddediyor. TBMM’de yapılan bir düzenlemeyi, 550 milletvekilinin belki 300 tanesi bu kanunun Anayasa’ya uygun olduğunu ifade ediyor, Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesi ‘uygun değildir’ diyor. Sürpriz olarak değerlendirmek yanlış olur. B planı, A planı diye bir şey yok. Anayasa Mahkemesi görevini yapıyor, TBMM görevini yapıyor. Biz her türlü mahkeme kararına uymak zorundayız. Ama her türlü karara da saygı duymak zorunda değiliz”

Ali Serindağ- CHP Gaziantep Milletvekili 

"HÜKÜMET İPTAL EDİLECEĞİNİ BİLİYORDU"

"Anayasa Mahkemesi’nin HSYK ile ilgili yasayla düzenlenen bazı hükümleri iptal etmesi hukuk açısından menuniyet vericidir. Zaten hükümet de bu yasanın pek çok hükmünün Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edileceğini biliyordu. Adalet Bakanı’nın bu kadar fazla yetkiyle donatılması hukuk devleti ilkelerine tümüyle aykırıydı. Bu gerçek de biliniyordu. Hükümetin amacı, iptal hükmü verlene kadar kendilerine uygun düzenlemleri yapmaktı. Nitekim öyle de oldu. 

"ATANANLAR İSTİFA ETMELİ, İŞLEMLER İPTAL EDİLMELİ"

Anayasa Mahkemesi Adalet Bakanı’nın yetkilerine yönelik iptal kararı verdiğine göre, hukuk devleti gereği, iptal edilen maddelere dayanılarak yapılan tüm işlemlerin Adalet Bakanlığı tarafından geri alınması ve yine iptal edilen hükümlere göre atanmışların da görevlerinden istifa etmeleri gerekir. Bu ülkede hukuk olacaksa Anayasa Mahkemesi kararları dinlenecekse, olması gereken budur."

Akif Hamzaçebi- Chp Grup Başkanvekili 

"GÖREVİNDEN ALINAN PERSONEL GERİ DÖNMELİ"

“İptal kararı, hükümetin hukuksuzluğuna, Anayasa tanımazlığına ders verir nitelikte bir karardır. Kamu görevlilerinin yargı denetimine gitme, hak arama hürriyetlerini elinden alan bu düzenleme çok açık bir şekilde Anayasa’ya aykırıydı ve bu düzenleme de iptal edildi. Etik olarak olması gereken şudur; bu görevlere atanan kişilerin kanunun yayımından sonra görevleri sona eren kişilerin yerine atanan kişilerin bu görevlerden istifa etmeleri, onların yerine de HSYK’nın görevlerinden ayrılmış olan personeli ataması gerekir. Hukuk devletinin gereği budur. Bu hükümetin, Başbakan’ın kendi gerçekleştirdiği Anayasa değişikliğine, 12 Eylül 2010 referandumunda kabul edilen Anayasa değişikliğine uymadığının Anayasa Mahkemesi tarafından tescil edilmiş olmasıdır. Bu nedenle önemlidir ” 

Faik Öztrak- CHP Genel Başkan Yardımcısı

"BU DÜZENLEMELER, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNÜ TEHDİT EDİYOR"

"Biz en baştan beri bu düzenlemenin yargı bağımsızlığını ve hukukun üstünlüğünü tehdit ettiğini söylemiştik. Anayasa Mahkemesi de böyle gördü demek ki... Hoşunuza gitmeyen kararlar alındığında Meclisteki çoğunluğunuza güvenerek, yasaları değiştirerek çözmeye kalkarsanız ülkenin kredi notundaki görünüm önce negatife çevrilir, sonra notunuz bile düşebilir. Bunu söyleyince kızıyorlar ama oyunun kuralı bu. Ya hukuk devleti olacaksınız, sermaye size güven içinde gelecek ya da hukuku hiçe sayıp dışarıdan parayı yüksek faizlerle bulacaksınız. O da nereye kadar gider belli olmaz”

Turgut Dibek -CHP Kırklareli Milletvekili

"İKTİDAR, ÇIKARDIĞI YASANIN ANAYASAYA AYKIRI OLDUĞUNU BİLİYORDU!"

"Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararlarından sonra bakanların açıklamaları ilginç. Neymiş efendim zamanlama manidarmış, mahkeme aceleyle Kanunu gündemine almış. Bu iktidar uzun zamandan bu yana Anayasayı, kanunlarla hatta yönetmelik ve genelgelerle değiştirmeyi ihlal etmeyi göze alıyor. AYM'nin iptal ettiği hükümlerin Anayasa'ya aykırı olduğunu kendileri de biliyor. Buna rağmen bu düzenlemeleri geçirmekten çekinmediler. Adalet Bakanı Bozdağ az önce çıkmış televizyonda konuşuyor: "Mahkeme yanlış karar verdi. Zaten bu kararlar geçmişe yürümez"... Söylemeye çalıştığı şu: "Biz anayasa aykırı düzenlemeleri yaparız, bunları uygularız. Mahkeme iptal etse de bir anlamı yok" Akp, hukuk devletini yok etmek, yargıyı kendisine bağlamak amaçlı Kanunları Anayasa aykırı olduğunu bile bile çıkarmıştır. Aslında Akp'nin fiilen yapmaya çalıştığı, Meclis'te sayısı yetmediğinden Anayasa'da yapamadığı değişiklikleri kanunlarla yapmaktır. 

"CUMHURBAŞKANI GÜL, AKP'NİN DEĞİRMENİNE SU TAŞIDI"

Bir çift sözü de Cumhurbaşkanı Sayın Gül'e söylemeliyiz. Açıkça Anayasa'ya aykırı olan bu kanunları nasıl onaylamıştır? Bu kanunları, AYM'ce iptal edilse dahi, Anayasa'ya aykırı uygulamalarının geçerli olduğunu bile bile neden TBMM'ye iade etmemiştir. Sayın Gül de kendisine emanet edilmiş olan Anayasa'mızdaki temel nitelikleri göz ardı ederek maalesef Akp'nin değirmenine su taşımıştır. Adalet Bakanınca Anayasa'ya aykırı olarak atananların ve görevlendirilenlerin bu karar sorası istifa etmesi hukuk devletinin gereğidir."

Atilla Kart- CHP Konya Milletvekili

"HÜKÜMET, TBMM İRADESİNİ İĞFAL ETTİ!"

”Mahkeme, kritik olan, temel tartışma konusunu iptal etti. Hukuk adına olumlu bir gelişme ancak bu arada Hükümet  amacına ulaştı. Anayasa Mahkemesi kararlarının geriye yürümezliği ilkesiyle aradan geçen sürede atamaları yaptı. Hükümet, bütün bu süreçleri bile bile TBMM'nin iradesini iğfal etti, yetkisini, çoğunluğunu kötüye kullandı. Cumhurbaşkanı bu aykırılıkları gördüğü, bildiği halde, bir şekilde ifade ettiği halde, yine o kritik aşamalarda olduğu gibi yine sorumluluk üstlenmekten kaçınmıştır. Cumhurbaşkanı, kişisel ve siyasal hesaplarını, çıkarlarını, demokrasinin, hukukun, anayasanın önüne geçirmiştir" 

Özcan Yeniçeri- MHP Ankara Milletvekili

"Anayasa Mahkemesi, vermesi gereken kararı vermiştir. Aksi karar vermesi durumunda kendi amacını ve kuruluş felsefesine aykırı hare etmiş olacaktı. Biz hukukçu değiliz ama getirilen düzenlemenin Anayasa'ya aykırı olduğunu açık, net, alenen ortadaydı. Bunu ifade ettik, üzerine gittik. Ancak Bir AKPli çıktı 'bu Meclis'in Anayasa aykırı yasa yapma hakkı da vardır'  dedi. 

CUMHURBAŞKANINA TEPKİ

Cumhurbaşkanı'nın bu yasayı onaylaması da ibret vericidir. Ankara'dan bir noteri alıp Çankaya'ya çıkaralım, nasıl olsa her geleni imzalıyor Cumhurbaşkanı. Aranızdaki ikili ilişkileri bozmamak için ülkenin hukuk düzenini bozuyorsunuz. Siz orada niye varsınız sayın Cumhurbaşkanı "

"MİT YASASI DA DÖNECEK"

Bugün getirilen MİT yasası da anayasaya, temel hak ve özgürlüklere aykırıdır. Bu da gidecek mahkemeden dönecek. "

(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com