Anayasa Uzlaşma Komisyonu dağıldı

Anayasa Uzlaşma Komisyonu dağıldı
Meclis ve Komisyon başkanı Cemil Çiçek "Bu komisyondan yeni anayasa çıkmaz" dedi

Meclis Başkanı Cemil Çiçek anayasa uzlaşma komisyonu için son sözü söyledi. Çiçek dün yaptığı üç saatlik toplantı sonrası "Bu komisyonun, yeni sıfırdan bir Anayasa yapamayacağı kanaatindeyim"  dedi ve görüşünü partilerin genel merkezlerine ileteceğini söyleyerek komisyonun bir daha toplanmayacağını ifade etti.

İki yıl bir ayda ancak 60 madde üzerinde anlaşılan komisyonun  yeni bir yaklaşım gelişmediği sürece yeniden toplanmayacağını söyleyen Çiçek'e muhalefet partilerinden tepki geldi. Çiçek’in açıklamarına CHP’li üye Atilla Kart ve MHP’li üye Faruk Bal, “Komisyonu fiilen dağıtma yetki ve sorumluluğunuz yok. Komisyon’un 15 maddelik mutabakatının son maddesine göre, komisyon ancak bir partinin çekilmesi ile sonlanır. Üst üste üç toplantıya katılmayan parti, komisyondan çekilmiş sayılır” diyerek itiraz ettiler. MHP’li Bal, AKP’lilere, “Dolambaçlı yollara başvurmayın. Çiçek üzerinden hareket etmeyin, çekilecekseniz çekilin” derken, BDP’li üye Bengi Yıldız ise, “ AKP , komisyonu etik olmayan bir şekilde sonlandırmak istiyor. Dört partinin iradesi ile kurulan komisyon, TBMM Başkanı tarafından dağıtılamaz” diye konuştu.

MUHALEFET PARTİLERİ TOPLANACAK

Çiçek’in restine muhalefet partileri restle cevap verdi. Uzlaşma Komisyonu’nun CHP, MHP ve BDP’li üyeleri, yarın saat 15.00’de toplanma kararı aldıklarını, toplantıya AKP’li üyelerin katılmaması halinde ise bunu tutanakla kayıt altına alacaklarını açıkladılar.

CHP’li Atilla Kart;

“Anlaşılan o ki TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile AKP arasında zımni veya açık bir görüşme olmuş. Orada Çiçek’e ‘Komisyonu bitir’ dayatması yapılmış. Sayın Çiçek, AKP içindeki hiyerarşik ilişki içinde Başbakan’ın verdiği talimatla, görev, yetki ve sorumluluğunda olmadan TBMM Uzlaşma Komisyonu’nu fiili olarak sona erdirme girişiminde bulunmuştur” dedi. Kart, AK Parti’nin komisyondan çekilme özgüven ve kararlılığını gösteremeyerek, TBMM Başkanı üzerinden bunu yapmak istediğini savunarak, “Biz yarın toplanacağız. AKP bundan sonraki üç toplantıya katılmazsa, komisyondan çekilmiş sayılacak. Bunu tutanağa bağlayacağız” dedi. MHP’li Faruk Bal ise, “Komisyon varlığını sürdürüyor, tereddüt yok. TBMM Başkanı’nın istifası komisyonun dağıldığı anlamına gelmez. Protokol çok açık. AKP’nin komisyondan çekildiğini açıklaması çok etik olurdu. Sayın Çiçek’in dört siyasi partinin iradesinin üzerine çıkarak komisyonu dağıtma yetkisi yok” diye konuştu. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com