Anayasada "makul süre" sorunu

Anayasada "makul süre" sorunu
TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in CHP ve BDP liderleriyle yaptığı her iki görüşmede 'makul süre' öne çıktı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la yeni anayasa ile ilgili ayrı ayrı bir görüşme yaptı.
 
Her iki lider de, Çiçek'in, 'makul süre' açıklamasını dile getirdi.
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinde, ”yürütme organının veya siyasal partilerin yetkililerinin yasama organına müdahale ederek, zaman kısıtı getirmesinin doğru olmadığını ifade ettiklerini”; Çiçek’in de makul süre içinde çalışmaları sonlandıracaklarını söylediğini belirtti.
 
Kemal Kılıçdaroğlu, 45 dakika süren görüşmenin ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i kapıya kadar uğurladı. Kılıçdaroğlu, daha sonra görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Görüşmede, Çiçek’in Anayasa Uzlaşma Komisyonu hakkında geniş bilgi verdiğini, yapılan çalışmaları ve süreci anlattığını, makul bir süre içinde Türkiye’nin demokratik, özgürlükçü bir anayasaya kavuşabileceğini ifade ettiğini aktaran Kılıçdaroğlu, bunları duymaktan memnun olduklarını dile getirdiklerini dile getirdi.
 
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun, bir şeyler üretmeye çalıştığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
”Türkiye’nin çağdaş uygarlık düzeyini yakalayabilmesi, bu ülkede hukukun üstünlüğünün egemen olması için anayasanın değişmesi lazım. Daha demokratik, daha özgürlükçü bir anayasaya hepimizin ihtiyacı var. Bu bağlamda bir açıklama yaptı.
 
Biz yürütme organının veya siyasal partilerin yetkililerinin yasama organına müdahale ederek, ora için zaman kısıtı getirmesinin doğru olmadığını ifade ettik. Yürütme organının görevi, yasama organına müdahale etmek değil; tam tersine yasama organının sağlıklı çalışmasına zemin hazırlamaktır.
 
Bu bağlamdaki düşüncelerimizi ifade ettik. Sayın Başbakan da doğal olarak, biz hep makul süreden bahsettik, hiçbir zaman bir zaman kısıtı getirmedik, makul süre içinde çalışmaları yapacaklarını, sonlandıracaklarını ifade ettiler.”
 
SELAHATTİN DEMİRTAŞ
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yeni anayasa yapımıyla ilgili çalışmaların ucu açık olmaması gerektiğini belirterek, ”Önümüzde birkaç yıl daha süre yok ama 2-3 ay gibi bir süre baskısı altında da komisyon çalışmamalı” dedi.
 
Demirtaş, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile görüşmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Demirtaş, sözlerine, Çiçek’e, bugüne kadar yeni anayasa konusunda yürüttüğü bütün çalışmalar, çabalar ve azmi nedeniyle teşekkür ederek başladı.
 
Çiçek’in çabalarıyla komisyonun bugüne kadar dağılmadan çalışmasını yürüttüğünü dile getiren Demirtaş, şunları söyledi:
 
”Bugün yaptığımız görüşmede de uzlaşma masasının dağılmaması, çalışmaların sürmesi gerekliliğini; komisyonun üzerinde bir zaman baskısı, basıncının oluşmamasını ama aynı zamanda süre açısından ucu açık bir çalışmanın da olamayacağının farkında olduğumuzu ifade ettik. Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun devamı konusunda kararlılık sahibi bir duruş içerisindeyiz.
 
Yeni anayasa Türkiye’nin önemli bir ihtiyacıdır. Partimiz, özgürlükçü, sivil, yeni bir anayasayı sonuna kadar destekliyor. Meclis Başkanı’nın başkanlığında yürüyen bu çalışmayı, çabayı desteklemeye devam edeceğiz.
 
Ümit ediyorum ki çalışmalar daha hızlı bir şekilde sürecektir ve Türkiye kısa zamanda özlediği, sivil anayasaya kavuşacaktır. 30 yıldır darbe anayasasıyla yönetiliyoruz. 30 yıl bekledik, meseleyi bir kaç aya sıkıştırıp, yeni anayasayı bu süre baskısına kurban etmemek gerekir. Ümit ederim ki diğer partiler de bu konuda desteklerini sunacaklardır. Bizler yeni anayasanın yapılması için parti olarak üzerimize düşen sorumluluğu sürdürmeye devam edeceğiz.”
 
Bir gazetecinin, ”Bir süre konuşuldu mu?” sorusu üzerine Demirtaş, ”Sayın Başkan süre ifade etmiyor, makul süreden bahsediyor. Elbette makul süre siyasi gelişmelere göre değişebilir. Yeni anayasayla ilgili çalışmaların ucu açık olmamalı, önümüzde birkaç yıl daha süre yok ama 2-3 ay gibi bir süre baskısı altında da komisyon çalışmamalı” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com