''Anayasal koruma genişletilsin'' istemi

''Anayasal koruma genişletilsin'' istemi
Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Anayasa'nın sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenleri düzenlediği maddesinin genişletilmesini istedi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Anayasa'nın sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenleri düzenlediği maddesinin genişletilmesini istedi.

KÜTAHYA - Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran, Anayasa'nın sosyal güvenlik bakımından özel olarak korunması gerekenleri düzenlediği maddesinin genişletilmesini istedi.
Uran, derneğin Kütahya Şubesini ziyaretinde, ''özlük haklarından ziyade uğruna kan ve can verilen değerlere sahip çıkılmasına önem verdiklerini söyledi.
Geride kalan bir yıllık süreçte özellikle ''demokratik açılım'' çalışmalarının gündeme geldiğini anımsatan Uran, şöyle devam etti:
''Bu açılım çalışmalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birkaç kez görüştük ve şehit aileleriyle malul gazilerimiz adına olmazsa olmaz taleplerimizi ilettik. Bu taleplerimizden birincisi genel affın olmaması, ikincisi eli kanlı bebek katilinin muhatap alınmaması, üçüncüsü ise bölücü terör örgütünün siyasi taleplerinin kabul edilmemesiydi. Bu görüşmelerde bütün devlet yetkililerden bu konuda gerekli güvenceleri aldık.
Şunu da özellikle belirttik: bizler kan davası gütmüyoruz. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü sağlamak için şehit ve gazi olduk, pek çok aile anasız babasız kaldı, pek çok sıkıntı yaşandı. Bu sıkıntıların unutulmaması, bunun için de kan ve can verdiğimiz değerlere sahip çıkılması gerekir. Ne yapılırsa yapılsın, bütün faaliyetlerde şehit aileleri ve gazileri rencide etmeyecek çözümlerin gündeme getirilmesini istiyoruz.''
Uran, Anayasa değişikliği çalışmalarının ülke gündeminde önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, mevcut Anayasa'nın 61. maddesinde, ''Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar'' hükmünün yer aldığını hatırlattı.
''Mevcut Anayasa'daki 61. maddeye şehit aileleri ve malul gaziler kavramı getirilerek kapsamının genişletilmesini istiyoruz'' diyen Uran, açıklanan Anayasa teklifinin ilk maddesinde yer alan ''çocuklar, özürlüler, yaşlılarla ilgili yapılan düzenlemeler eşitlik ilkesine aykırı değildir'' ibaresine şehit aileleri ve gaziler kavramının eklenmesini talep ettiklerini anlattı.
-ŞEHİT AİLELERİ VE GAZİLER ADINA YARDIM TOPLANMASI-
Uran, şehit aileleri ve gaziler adına yardım toplanması amacıyla dergi sattığı ileri sürülen kişilerin, dergiyi almayan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı İsmail Kumartaşlı'ya saldırdığını da ifade ederek, bunu esefle kınadıklarını belirtti.
Türk milletinin çok yardımsever olduğunu, bunu rehabilitasyon merkezinin yapımında ve bir televizyon kanalında düzenlenen kampanyada bir kez daha gördükleri dile getirerek, şunları kaydetti:
''Hiçbir şehit ailesi ve gazinin, kitap ve defter satılarak elde edilen gelire ihtiyacı yok. Bunu sömüren insanlar var. İnsanlarımız kesinlikle bu simsarlara kanmasın, taviz vermesin. Şehitlik ve gaziliğin siyaseti, ticareti ve sömürüsü olmaz. Devletimiz büyüktür, yardıma ihtiyacı olan gazimiz veya şehit ailemiz varsa bunu devlet aracılığıyla yapar.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com