Anayasayı Öcalan yazacak!

Anayasayı Öcalan yazacak!
Bölünme Anayasası’nın yazım sürecine AKP’yle açılım ortağı olan Abdullah Öcalan bundan sonra daha aktif olarak katılacak.

Adaya Öcalan’la görüşmek için gidecek olan Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi. Öcalan’ın “adaya gelsin” dediği bu isimler açılımda son adımların atılacağı anayasa sürecine Öcalan’ın doğrudan katılmasını sağlayacak.

Bölünme Anayasası sürecine İmralı’da yatan Abdullah Öcalan bundan sonra doğrudan katılacak. Öcalan’ın anayasa yazım masasına oturtulması, açılım süreci üzerinden sağlandı.

Gelinen noktada Adalet Bakanlığı İmralı’ya ikinci tur açılım görüşmesi için BDP’li Pervin Buldan, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder’e onay verdi. Bu isimlerden Tan ve Önder Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyesi, adaya açılım seferleri düzenleyecek bu isimleri doğrudan Öcalan belirledi. İlk ziyaret önümüzdeki Cumartesi.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, Altan Tan ve Sırrı Süreyya Önder anayasa uzlaşma komisyonu üyesi olduğundan Öcalan yeni anayasa yazım sürecinde daha aktif rol alabilecek. CHP ve MHP’nin de oturduğu anaysa masasında, Öcalan’ın İmralı’dan gönderdiği mesajlar ve istekler tartışılacak. Bu süreçte Öcalan’a sözcülük görevini Tan ve Önder yapacak.

Asında Öcalan AKP’nin başını çektiği Bölünme Anayasası sürecine çok önceden katkı sunmaya başladı. Bir süre önce Öcalan yeni anayasada vatandaşlık tanımını gibi kritik maddeleri AKP’li Osman Can’la Numan Kurutulmuş’un yazmasını önermişti.

Atılan son adımla Öcalan’ın Anayasa masasında eli daha da kuvvetlendi. Öcalan, açılım ve anayasa planını koordinede kritik bir konuma yükseltildi.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com