Ancak CHP'nin girmesi sakıncalı

Ancak CHP'nin girmesi sakıncalı
CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Hatay'da bulunan kamplara ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tavrını eleştirerek, "Dışişleri Bakanının davranışı gayri ciddidir" dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Hurşit Güneş, Hatay'da bulunan kamplara ilişkin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun tavrını eleştirerek, "Dışişleri Bakanının davranışı gayri ciddidir" dedi.

TBMM'de bir basın toplantısı yapan Güneş, AFAD'dan 12 kişilik CHP heyetinin kampları ziyaret için izin aldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"AFAD'la görüşmelerimizde kendileri de ziyaretin çok faydalı olacağını ve kamuoyunun bu yolla aydınlatılacağını ifade ettiler. Biz gerekli izni aldığımız halde mültecilerle görüşmek istemedik sadece yetkililerden bilgi almak istedik. Çünkü uluslararası hukuk kuralları gereği mülteciler kendi rızası olmadan görüşmeme hakkına sahiptir.

Bölgede 200 bin mülteci var ve 80 bini Türkiye'de. Sığınmacılar savaşa katılmış veya taraf olamazlar. Gelenler silahlı ya da silahlı faaliyet içinde olamazlar. Mültecilerin şu anki durumu geçici statüdür. Kalıcı olarak mülteci değillerdir. Dolayısıyla şu anki durumları neticelendirilmeli, kimlik belirlenmeli ve kayıtları yapılmalıdır. Bunu gerçekleştirecek olan da Kızılay'dır."


İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün'ün sığınma kamplarını ziyaret etme programını da değerlendiren Güneş, "CHP milletvekilleri Apaydın'ı ziyaret edemeyince, Üstün'ün aklına bu kampı ziyaret etmek gelmiş. Davutoğlu da olağanüstü dönüş yaparak 48 saat içinde Komisyonun ziyaret edebileceğini ifade etti. Hatay Valisi yaptığı açıklamada; 'hukuki statü gereği o kampa yalnızca ben girebiliyorum' demişti. Hukuki statü mü değişti, yoksa kısa sürede fiili statü mü olacak? İnsan Hakları Komisyonu kampı ziyaret edecek. Peki mültecilerin oluru alınacak mı? Büyük bir lakaytlık ortaya çıkmıştır" dedi.

Güneş şöyle devam etti:

"Dışişleri Bakanı'nın davranışı gayri ciddidir. Bizim ziyaretimizi provakatif ve emrivaki olarak adlandıran Dışişleri Bakanının bu nitelemeleri garabettir. Şu anki durum ise bu garabetin hükümet tarafından telafi edilme çabasıdır. Kamuoyundaki rahatsızlığın farkına vararak örtbas etmek istiyorlar. Durumun vahametinin farkına vardılar. Ne oldu da birdenbire karar değişikliğine gittiler? Dünden bugüne ne değişti? 'Kimse giremez' denilen bir yere biz oradayken bir klima tamircisi girdi. Onun girmesi güvenlik açısından sakınca taşımıyor ancak CHP'nin girmesi sakıncalı." (EAK)

Kaynak: anka

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com