"Aney, Ayağın Sakat; Ben Gideyim Ekmeğe..."

"Aney, Ayağın Sakat; Ben Gideyim Ekmeğe..."
"Aney senin ayağın sakat, bir olay olursa kaçamazsın, ben gideyim ekmeğe, hem sokakta arkadaş bulursam kahvaltıya getirebilir miyim?"

Polisin attığı gaz kapsülü nedeniyle başından yaralanan ve günlerdir verdiği yaşam mücadelesini kaybeden Berkin Elvan, bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Ölümüne neden olanların ise hesap vermemesi, kamuoyu vicdanını rahatsız ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. İşte o sorular...

BERKİN'İ KİM ÖLDÜRDÜ?

1-    16 Haziran 2013 günü Gezi Parkı olayları sırasında evinden ekmek almak için çıkan; ancak başına isabet eden gaz fişeğiyle ağır yaralanan  ve 269 günlük yaşam mücadelesinin ardından 11 Mart 2014 günü hayatını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan ‘ı öldürenler kimlerdir? 

2-    16 Haziran 2013 günü evine ekmek götürürken düzenlenen bir saldırı sonucu başından yaralanan Berkin Elvan’ın hastaneye yaralı olarak getirildiği aynı gün hazırlandığı öne sürülen bir tutanakla, Polis’in 14 yaşındaki Berkin Elvan’ı terör örgütü üyesi gibi göstermek için cebinde patlayıcı madde bulunduğu yönünde bir tutanak hazırladığı iddiası doğru mudur? Hazırlayan kişiler kimlerdir? Bu kişiler hangi kurumun görevlileridir?

3-    Tutanakta imzası bulunan görevliler hakkında adli veya idari soruşturma başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa sonuçları, başlatılmamışsa gerekçe ve hukuki dayanakları nelerdir?

4-    Gezi Parkı Gösterileri sırasında Polis güçlerine sınırsız şiddet kullanma talimatını veren üst düzeydeki yöneticiler hakkında yasal bir soruşturma başlatılmış mıdır?

5-    "Aney senin ayağın sakat, bir olay olursa kaçamazsın, ben gideyim ekmeğe, hem sokakta arkadaş bulursam kahvaltıya getirebilir miyim?" diyen bir çocuğun örgüt üyesi gibi gösterilmeye çalışılmasının sebebi nedir?
 

6- "Kahramanlık destanına"  14 yaşında bir çocuğun ölümünü de ekleyen ilgili polisler hakkında yürütülen idari soruşturma var mıdır? Var ise idari soruşturmanın sonucu nedir? Yok veya sonuçlanmamış ise hukuki dayanak ve gerekçeleri nelerdir?(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com