ANİ HAREBELERİ’NE TURİST AKINI

ANİ HAREBELERİ’NE TURİST AKINI
ANİ HAREBELERİ’NE TURİST AKINI

KARS - Kars’a 42 kilometre uzaklıktaki Ocaklı Köyü sınırları içerisinde yer alan Ani Ören Yeri ziyaretçi akınına uğruyor. 7’den 70’e Kars’a gelen herkesin gezip görmek istediği yerlerin başında gelen harabeleri özellikle yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor.
Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehri’nin batı yakasında Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir ortaçağ şehri olan Ani Harabeleri, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.
Havaların ısınmasıyla birlikte Kars’a gelen turistlerin ilk görmek istedikleri yerlerin başında Ani harebeleri geliyor. Adını tüm dünyaya duyurmayı başaran Ani’yi ziyaret edenler arasında tarihçiler, gazeteciler, arkeologlar, fotoğraf sanatçıları da yer alıyor.
Ziyaretçi akınına uğrayan Ani Antik kent turizmcilerin uğrak yeri haline geldi. Türkiye’nin bir çok ilinde bulunan turizm işletmeleri ve tur acenteleri kendilerine gelen turistler için Kars Ani harebelerine tur düzenliyorlar. Her gün yüzlerce turist ziyaret ettiği Ani Haberebeleri bünyesinde barındırdığı tarihi değerlerle Dünya’da kendinden söz ettirmeye başladı.
Geçmişte milattan önce 5 bin ve 3 binil yerleşim yeri olan Ani Ören yeri, Anadolu’ya İpek Yolu üzerinden girişte ilk konaklama merkezi ve aynı zamanda bir ticaret merkezi olarakta dikkat çekiyor.
Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay’ın Ani bir dünya diye tanımladığı ören yeri bu günlerde özelliklede Çek ve Alman misafirlerini ev sahipliği yapıyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Ani Harebelerine yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.
Doğanay; “Ani havaların ısınmasıyla birlikte yerli ve yabancı ziyaretçilerine ev sahipliği yapıyor. Son günlerde Ani’yi ziyaret edenler arasında Çek ve Almanlar dikkat çekiyor. Ani’ye gelen misafirlerimiz görevlilerimiz tarafından titizlikle ağırlanıyor. Görevlilerimiz onlara yardımcı oluyor” dedi.
Kars’ın kalkınmasındaki etkenlerden birisininde turizm olduğuna dikkat çeken İl Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay; “Kars barındırdığı tarihi değerlerle dünyada eşine az rastlanan yerlerden birisidir. Kars’ta öneli tarihi yerlerler var. Bunların öne çıkarılmasıyla birlikte Kars önemli bir turizm merkezi olacaktır. Biz bunun için yoğun çaba harcıyoruz” şeklinde konuştu.
Kars’a 42 kilometre mesafede bulunan Ani Ören yeri, her gün yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Kars’a gelen turistler, Ani, Kars Kalesi, Kümbet Cami, Tarihi hamamlar, Taş köprü ve Sarıkımış’ta bulunan Katerina Köşkü’nü ziyaret ediyor.
Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com