Ankara (Anka)-Chp Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan...

Ankara (Anka)-Chp Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan...
.ANKARA (ANKA)-CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Ortalama...

. ANKARA (ANKA)-CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Ortalama bir yıllık kârı 550 milyon dolar olan 2 köprü ve 8 otoyolun 25 yıllığına 5.72 milyar dolara ihale edilmesi devleti zarara uğratmak değil midir?" diye sordu.
Öztürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Türkiye'nin ikinci en yüksek miktarlı özelleştirmesi olan 2 köprü ve 8 otoyolun özelleştirme ihalesini 25 yıllığına 5 milyar 720 milyon dolar veren Koç-Ülker-UEM ortaklığı kazandığı yazılı ve görsel medyaya yansımıştır" diyerek şu soruları yöneltti:
"İhalesi yapılan köprü ve otoyolların bir yıllık kârının 550 milyon dolar olduğu da yazılı basında yer almaktadır. Ortalama bir yıllık kârı 550 milyon dolar olan 2 köprü ve 8 otoyolun 25 yıllığına 5.72 milyar dolara ihale edilmesi devleti zarara uğratmak değil midir?
Vatandaşın vergileriyle yaptırılan köprü ve otoyolların sadece 10 yıllık kârı ile satılması kamu yararını ne kadar gözetmektedir?
Köprü ve otoyolların bu denli düşük rakama ihale edilmesinin altında yatan farklı nedenler var mıdır? Varsa bu nedenler nelerdir?
Dünyada bu denli kamu yararı gözetmeksizin köprü ve otoyollarını özelleştiren başka ülkeler var mıdır?" (ANKA)
(MG/ORH)

Ankara

Kaynak: Anka Haber Ajansı

Etiketler:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com