Ankara Barosu'nda bir ilk

Ankara Barosu'nda bir ilk
Ankara Barosu'nun başkan seçimlerinde ilk defa bir kadın başkan seçildi

Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Sema Aksoy, 4 bin 301 oy alarak Ankara Barosu’nun ilk kadın başkanı olurken, tutuklu bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’ya da 1139 oy çıktı.
 
Metin Feyzioğlu’nun Türkiye Barolar Birliği (TBB) başkanlığına seçilmesinin ardından Ankara Barosu yeni başkanını seçmek üzere olağanüstü kongre kararı almıştı. Kongrede dün yapılan seçimlerde; Milliyetçi Avukatlar Grubu adayı Alpaslan Sucu, Devrimci Demokrat Avukatlar Grubu adayı Esmani Kırmızı, Demokratik Sol Avukatlar Grubu adayı Sema Aksoy, Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Selçuk Kozağaçlı, Baroda Birlik Grubu adayı Eyüphan Korkmaz ile bağımsız adaylar Zennure Tokgöz, Bülent Turhan Gündüz, Ahmet Erdem Akyüz ve Orhan Tüysüzoğlu başkanlık için yarıştı. Seçimleri, Ankara Barosu Başkan Yardımcısı olan Feyzioğlu’nun TBB Başkanı olarak seçilmesinin ardından başkanvekilliği görevini de üstlenen Avukat Sema Aksoy kazandı. 4 bin 301 oy alan Aksoy Ankara Barosu Başkanı oldu. Tutuklu bulunduğu cezaevinden adaylığını koyan ÇHD Genel Başkanlığı görevini de yürüten Kozağaçlı da 1139 oy aldı.

Sema Aksoy, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

“Ankara Barosu olarak çok büyük bir aileyiz. Aramızda kimi farklılıklar olabilir ama birimizin tırnağına taş değsin hepimiz ayağa kalkarız. Hepimiz bir oluruz. Ankara Barosu olarak, bugüne kadar olduğu gibi insan hakları, hak ve özgürlükler, demokrasi mücadelesinde, hukuk devleti mücadelesinde üzerimize düşen yükü ve sorumluluğu ne pahasına olursa olsun sizlerle birlikte yerine getirmeye devam edeceğiz. Mesleğimiz ve ülkemiz bizim onurumuzdur.” (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com