Ankara Barosu'ndan sert açıklama!

Ankara Barosu'ndan sert açıklama!
Ankara Barosu'ndan son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili çok sert açıklama

Ankara Barosu son dönemde Ergenekon duruşmaları, tutuklanan ÇHD’li avukatlara destek veren avukatların şiddete maruz kalması gibi olayları hatırlatarak, “İnönü Üniversitesi eski rektörü, ağır hasta Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu mahkeme tarafından yine tahliye edilmiyor, yine ölüme terk ediliyor. ‘Neden?’ diye sormuyoruz. Bunların gerekçesi olamaz. Sadece bir soru soracağız: Yetti mi artık?” açıklamasında bulundu.

Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, “18 Şubat 2013: Türkiye’de Sıradan ve Hukuksuz Bir Gün” başlığıyla yaptığı yazılı açıklamada, “Silivri zindanının ortasında, özgürlük umudundan bir ömür boyu uzakta görülmekte olan Ergenekon davasında, sanıkların duruşma salonunda hazır ettiği tanıklar CMK. Md. 178’in açık ve emredici hükmüne rağmen dinlenmiyor” eleştirisinde bulundu. Silivri’de yargılamanın, bir kısmı bölücü terör örgütü üyesi olduğu anlaşılan gizli tanıklara sonuna kadar açık, sanıklara ve avukatlara ise kapalı olduğunu bildiren Feyzioğlu, “Hala yitirmek istemedikleri adalet beklentisiyle duruşmayı izlemeye gelen yurttaşlar, yaşlı ve kadın denmeden mutad olduğu üzere gazlanıyor, coplanıyor, dövülüyor” ifadelerini kullandı.

Sinop’ta BDP’li heyete gösterilen tepkiye de değinen Feyzioğlu, “Şiddete başvurmadan düşüncelerini ifade etmek üzere Sinop’a gelen BDP’li milletvekillerini kalabalık bir grup linç etmek istiyor, milletvekilleri ve beraberindekiler öğretmenevine sığınıyor, saatlerce yardım gelmesini bekliyor. İkinci bir ‘Madımak Katliamı’na çeyrek kala kalabalık dağıtılıyor” dedi.

Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan olayları da hatırlatan Feyzioğlu, ÇHD’li avukatların savundukları sanıklar, girdikleri davalar, yaptıkları savunmalar yüzünden tutuklandıklarının anlaşıldığını, ÇHD üyesi avukatlara destek vermek üzere Çağlayan Adliyesi’ne gelen avukatların, polis copuna ve şiddete maruz kaldığını kaydetti. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın yargılanması sürecini, keyfi tutuklamaları hatırlatan Feyzioğlu, açıklamasında şunları belirtti:

“İran’dan ve Çin’den bile daha fazla gazeteciyi, öğretim üyesini, öğrenciyi, avukatı zindana göndermekle elde ettiğimiz birinciliğimizi bugün de koruyoruz. İnönü Üniversitesi eski rektörü, ağır hasta Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu mahkeme tarafından yine tahliye edilmiyor, yine ölüme terk ediliyor. ‘Neden’ diye sormuyoruz. Bunların gerekçesi olamaz. Sadece bir soru soracağız: Yetti mi artık?” (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com