Ankara Metrosu'nda büyük yolsuzluk!

Ankara Metrosu'nda büyük yolsuzluk!
Ankara Metroları Araç Alımı sözleşmesinin ihalesinde usulsüzlük tespit edildi.

İspanyol, ConstruccionesY Auxiliar De Ferrocarriles S.A.(CAF) firmasının, usulsüz işlem yapıldığı iddiasıyla itiraz ettiği, Ulaştırma Bakanlığı’nınAnkara Metroları Araç Alımı ve İşletmeye Alma İşi” ihalesi “Arap saçına” döndü.
 
Kamu İhale Kurumu (KİK)’nun, İspanyol firma CAF’ın ihaleye yaptığı itirazı, 11 Temmuz 2012 tarihinde reddetmesi üzerine Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 324 metro aracının alımı için Çinli firma CSR Zhuzhou Electric Locomotive Co. İle 13 Ağustos 2012 tarihinde törenle sözleşme imzalamıştı. 391 milyon dolarlık metro araçları alımı ile ilgili olarak düzenlenen törende konuşan Bakan Yıldırım, gelecek 1 yılda Çin ile stratejik ikili işbirliğini gerçekleştirmek için gayretlerin yoğunlaşacağını, ilk etapta 3 milyar dolar tutarında Çin devlet kredisinin Türkiye Cumhuriyeti Hazinesine verildiğini söylemişti.
 
İSPANYOL FİRMA PES ETMEDİ...
 
KİK’in, “Oy çokluğu” ile itirazını reddettiği İspanyol firma CAF, daha sonra yargıya başvurdu. CAF’ın itirazını değerlendiren Ankara Bölge İdare Mahkemesi, 5 Aralık 2012 tarihinde, CAF’ın itirazının aleyhinde verilmiş olan bütün kararları iptal etti.
 

KİK NE KARAR ALDI..
 
Bölge İdare Mahkemesi’nin bu kararı üzerine KİK, 14 Şubat 2013 tarihinde yeni bir karar aldı. KİK’in son kararının sonuç bölümünde şöyle denildi: “Anılan Mahkeme kararının icaplarına göre Kamu İhale Kurulunca işlem tesis edilmesi gerektiğinden, açıklanan nedenlerle,
 
1) Kamu İhale Kurulunun 11.07.2012 tarihli ve 2012/UM.I-2842 sayılı kararının iptaline,
 
2) Anılan Mahkeme kararında belirtilen gerekçeler doğrultusunda yeniden esasın incelenmesine, oybirliği ile karar verildi.”
 
USULSÜZ İŞLEME ŞERH KONMUŞTU...
 
Söz konusu ihaleye İspanyol firmanın yaptığı itirazı, “Oyçokluğu” ile reddeden KİK’in, 11 Temmuz 2012 tarihli kararına katılmayan Kurul üyesi Erkan Demirtaş’ın karşı oy şerhi, usulsüz işlemi çok net bir şekilde ortaya koymuştu.
 
Üye Demirtaş’ın şerh yazısında özetle şöyle denilmekteydi: “İhale komisyonunca teklif ekinde sunulması istenilen ve teknik şartnamede yer verilen bilgi ve belgelerin, ihale üzerinde bırakılan istekli tarafından sunulmadığı halde üzerinde ihale bırakılması ve başvuru sahibinin şikâyet başvurusunun idarece değerlendirilmesi sonucunda, herhangi bir eksiklik tespit edilmediğinin ifade edilmesi ve yukarıda belirtilen usule ve esasa ilişkin diğer aykırılıklar nedeniyle, 4734 sayılı Kanunun 60. maddesi hükmüne aykırı işlem tesis edildiği anlaşıldığından, sorumluları hakkında gerekli inceleme ve değerlendirme yapılabilmesini teminen, bu durumun ihaleyi yapan idarenin bağlı bulunduğu Bakanlığa bildirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.” (BCK)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com