Ankara metrosunda son durum!..

Ankara metrosunda son durum!..
eçen hafta çarşamba günü Başbakan Erdoğan'ın açılışını yaptığı Sincan-Batıkent metrosu sorunları da beraberinde getirdi...

Yeni hat, açıldığı günden beri Batıkent-Kızılay istikametinde izdihama neden oluyor.
 
Özellikle sabah saatlerinde Batıkent'ten, Kızılay'a gitmek isteyenlerin oluşturduğu kalabalık nedeniyle trenlere binmek imkansız hale geldi. Sincan'dan metroya binenler, Batıkent istasyonunda aktarma yaparak Kızılay'a gidebiliyor. Bu nedenle özellikle işe gidiş ve dönüş saatlerinde Batıkent metrosunda izdiham yaşanıyor. İnsanlar ezilme tehlikesi geçiriyor. Trenler tıka basa dolduğu için Batıkent'ten sonraki her durakta kapıların açılıp- kapanması ve yolcuların inip-binmesi dakikalar alıyor. Bu nedenle normalde 20 dakika olan Batıkent-Kızılay arası yolculuk 45 dakikayı bulabiliyor. Trenlere inip-binmek zorlaştığı için yolcular arasında da gergin anlar yaşanıyor.
 
Kalabalığın bir nedeni de artan yolcu sayısı ve durağa karşın, henüz yeni trenlerin hizmete girmemiş olması. Yolcu kapasitesinin artması varolan trenleri zorluyor, yolcular da trenlerin sık sık arıza yapmaya başladığını  dile getiriyor.
 
Sansürsüzhaber, sorunu Meclis'e taşıyan  CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'e ulaştı.  "Batıkent- Kızılay hattı ile birleştiği için Sincan'dan gelen bütün yolcu yükü, Batıkent'e kaydı. Bunun hesaplanması gerekirdi. " diyen Gök, metronun kullanılmasının yaygınlaşması ile bu yükün giderek artacağını söyledi. Gök, derhal soruna çözüm bulunması  uyarısı yaptı.
 
Başbakan Erdoğan'ın yanıtlaması istemiyle önerge veren Gök; şu sorulara da yanıt istiyor...
 
1-Geçtiğimiz günlerde 10 yılı aşan bir gecikmeyle hizmete açılan Batıkent-Sincan Metrosunda deneme sürüşleri yapılmış mıdır?

2-Dünyada metrolu tüm ülkelerde deneme sürüşleri kum çuvallarıyla yapılırken Batıkent – Sincan metrosunun test sürüşlerinde bir haftalık ücretsiz binişten yararlanmak için metroyu hınca hınç doldurarak yolcuları kobay olarak kullanmanın sakıncalarına karşın bu uygulamada neden ısrar edilmiştir?

3-İki yönlü olarak Batıkent-Sincan arasında kaç seferde kaç yolcu hangi sürelerde (sefer/süre) taşınmıştır. Sincan-Kızılay metroları ulaşım süresi ne kadardır?

4- Sincan hattı açılmadan önce Kızılay Batıkent arası kaç dakikada alınmakta idi?

5-Batıkent’te aktarma yapılması uygulamasından bu yana Batıkent-Kızılay ulaşım süresi ne kadardır?

6-Batıkent-Kızılay hattı vagon ve sefer sayısı yetersizlik göstermiş midir?

7- Ulaşımda ortaya çıkan gecikmenin yığılmalar nedeniyle kapıların kapanmamasıyla metronun hareket edememesi midir?

8- Yurttaşların huzurlu ve güvenli yolculuğunu temin için ne yapmayı düşünüyorsunuz? 

(BEO)

unnamed.jpg

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com