ANKARA VALİLİĞİ ANIZ YAKILMASINI YASAKLADI

ANKARA VALİLİĞİ ANIZ YAKILMASINI YASAKLADI
ANKARA VALİLİĞİ ANIZ YAKILMASINI YASAKLADI

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, toprağın biyolojik kimyasal ve fiziksel yapısı ile çevrenin korunması için Ankara'da anız yakılmasını yasaklayan bir genelge yayınladı. ANKARA(ANKA) - Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, toprağın biyolojik kimyasal ve fiziksel yapısı ile çevrenin korunması için Ankara'da anız yakılmasını yasaklayan bir genelge yayınladı.
Ankara Valiliği, tarımsal üretimin sürdürülebilir, ekonomik verimli ve çevreye zarar vermeyecek bir şekilde yapılması için il sınırları içinde anıl yakılmasını yasakladı. Vali Yüksel yaptığı açıklamada, Hububat tarımında hasadı takiben toprağın yapısına alternatif tedbirlerle ilgili olarak teknik elemanların, çiftçilerin eğitilmesini ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. Ankara Valiliği'nin yayınladığı genelgede şu hususlar vurgulandı:
"Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacak.
Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacak.
Biçerdöverle biçim esasında tarlaya bırakılan saplar gerek toprak işleme gerekse ekim esnasında anız yangınlarına sebebiyet verdiğinden hasat döneminde biçerdöverlerde sap kıyma düzeni( haşpay) veya biçerdöver saman makinesi düzenin kullanımı zorunlu hale getirilecek.
Ormana bitişik hububat tarlalarında ürün sahipleri ve muhtarlar hasadı müteakip yanıcı maddelerden(anızlardan) arındırmış 5-10 metre genişliğinde pullukla sürülmüş bant oluşturulması sağlayacak.
Devlet ormanlarında belirlenen konaklama yerleri dışında gecelemek, ocak yerleri dışında her türlü ateşin yakılması ile anız veya benzeri bitki örtüsü yakılmayacak.
Çiftçi eğitimi programlarında geniş bir şekilde anız yangınlarına yer verilerek zararları etraflıca anlatılacak.
Karayolları şevlerindeki otlar temizlenerek yanıcı materyal kaldırılacak. Yol kenarlarında anız yangınlarına ilişkin uyarıcı levhalar asılacak.
Yangına hassas bölgelerdeki tarım alanları ile orman alanları arasında, yangını önleyecek şeritler açılacak.
Önlem ve duygulara rağmen, anız yangınına sebep olanlar hakkında 6831 Sayılı Orman Kanunun ilgili hükümleri doğrultusunda cezai işlem uygulanacak.
İlimiz sınırları içerisinde, ikinci ürün ekilisi yapılmadığından, kontrollü anız yakılmasına izin verilmeyecek." (ANKA)
(TY/ZHR) (Ankara)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com