Ankara'da 14 adrese operasyon

Ankara'da 14 adrese operasyon
Adalet Bakanlığı ve AKP Genel Merkezi'ne yönelik saldırılara ilişkin Ankara'daki 14 adrese operasyon düzenlendi.

AKP Genel Merkezi ile Adalet Bakanlığı’na yapılan saldırının üç şüphelisinin kimliği belirlendi. Sabah saatlerinde Ankara Mamak'ta 14 ayrı adrese operasyon düzenlendi. 9 kişi gözaltında.
 
İstihbarat birimlerince uzun süredir Yunanistan’daki Lavrion kampında bulundukları belirlenen şüphelilerin, İstanbul’daki polis noktalarına saldırı düzenleyen S.A ve Ş. K ile ABD Büyükelçiliği’ne canlı bomba eylemi gerçekleştiren E.Ş ile birlikte Türkiye’ye giriş yaptıkları kaydedildi.
 
Şüpheliler Muharrem K. (35), Hasan B (55) ve Murat K.’nin (32) yakalanması için çok sayıda noktaya eş zamanlı baskın yapıldı. Örgütün “güvenli evler” olarak kullandığı adreslere yapılan baskında ele geçirilen dokümanlar incelenirken 2 kişi gözaltına alındı.
 
MAMAK'TA OPERASYON
 
AKP Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı'na yönelik saldırılardan sonra polis operasyonları genişletti. Saldırganların en son Mamak İlçesi'nde görüldüğü ihbarının yapılması üzerine polis bir çok adrese baskın yaptı. 9 kişi gözaltına alındı.
 
Terörle Mücadele ve İstihbarat ekiplerinin uyarısı üzerine Özel Harekat Polisleri havadan polis helikopterleri destekli baskınlar yapıyor. Mamak İlçesi başta olmak üzere 14 ayrı adrese baskın yapıldı. Operasyonlarda şu ana kadar 9 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
 
ARANANLAR LİSTESİNDE
 
Adalet Bakanlığı’na bombaları attığı iddia edilen Hasan B.’in örgütün Suriye kanadından olduğu kaydedildi. Hasan B.’nin Mersin ve Adana’da hakkında arama kararı olduğu da öğrenildi. AK Parti’ye LAW’lı saldırıyi ise Çorum nüfusuna kayıtlı Muharrem K.’nın yaptığı, yine Çorum nüfusuna kayıtlı Murat K.’nin ise gözcülük yaptığı iddia edildi. Muharrem K. ve Murat K.’nin Ankara ve Samsun’da karıştıkları olaylar nedeniyle arandıkları öğrenildi.
 
TEKİN ŞÜPHESİ
 
Şüphelilerin saldırı talimatını ise DHKP-C’nin 4 kişilik Merkez Komite yönetim kadrosunda bulunan Hüseyin Fevzi Tekin’den aldığı da ileri sürüldü. Ergenekon davasında da adı geçen Tekin’in, saldırganların yurtdışındaki bomba ve silah eğitimlerine de bizzat katıldığı iddia edildi. İstihbarat birimlerinin hazırladığı rapora göre şuan Hollanda’da olduğu belirtilen Tekin’in sık sık Yunanistan’a geçerek örgüt militanların eğitildiği Lavrion kampına gittiği de kaydedildi.
 
LAW SİLAHI SAVCILIKTA
 
Olayda kullanılan LAW’ın henüz kriminal inceleme yapılmadığı için soruşturmanın açıldığı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli emanete kaldırıldı öğrenildi. Seri numarası üzerinden LAW’ın hangi envantere kayıtlı olduğuna ulaşılmaya çalışılıyor.
 
UYUYAN HÜCRELERDE İZ KAYBETTİRDİLER
 
Saldırıyı düzenleyen 3 şüphelinin de emri aldıktan sonra eylem gününe kadar teknik takibe yakalanmamak için hiçbir iletişim aracı kullanmadıkları, bilgileri kuryeler aracılığıyla aldıkları belirlendi. Olaydan önce keşif de yapan şüphelilerin, olaydan bir gün öncesine ait görüntüleri de tespit edildi.
 
GÜVENLİ EVLERE ŞAFAK OPERASYONU
 
Terör ve istihbarattan oluşan ekip, Özel Harekat Polis desteğiyle başta Ankara olmak üzere birçok şehirde eş zamanlı operasyon yaptı. Örgütün “güvenli evler” olarak kullandığı adreslere yapılan baskında çok sayıda örgütsel dökümana el konuldu. Baskınlarda gözaltına alınan 2 kişinin ise sorgusu devam ediyor.
 
200 KİŞİYLE GÖRÜŞÜLDÜ
 
Olayın aydınlatılması için oluşturulan özel ekip, saldırıların meydana geldiği bölgelerde 200’den fazla kişinin bilgisine başvurdu. Saldırganların güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerinden fotoğraf alan polis, bu fotoğrafları göstererek görgü tanıklarının bilgisine başvurdu. Saldırılarda sonra polise çok sayıda ihbar geldiği, bazı görgü tanıklarının da bizzat emniyete gelerek şüphelilerle ilgili bilgi verdiği öğrenildi.
 
SALDIRGANLAR MİT RAPORUNDA

 
MİT’in hazırlayarak, başta emniyet olmak üzere tüm istihbarat birimlerine gönderdiği 105 kişilik eylemci listesinde Hasan B.’nin 32’nci, Muharrem K.’nin ise 45’nci sırada yer aldığı öğrenildi. MİT, örgütlerin uyuyan hücrelerinin tekrar uyandığını ve eylem hazırlığında olduğu raporunu hazırlamış, eylem için talimat verilen 105 kişilik bir liste hazırlamıştı. Eylemcilerin kimlik bilgileri ve fotoğraflarının da yer aldığı MİT raporundaki kişilerin çoğunluğunu ise DHKP-C örgüt üyeleri oluşturuyor. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com