"Ankara'da 58 bin mükerrer oy" iddiası

Ankarada 58 bin mükerrer oy iddiası
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şentop:

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop, CHP Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Mansur Yavaş'ın öne sürdüğü, "Ankara'da 58 bin mükerrer oy" iddiasına ilişkin, "Tamamen soyut iddiadır, seçimlere şaibe düşürmek için maksatlı davranıştır. Bu seçimi kaybedeceğe inanan bir aday psikolojisi" dedi.

Şentop, AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçmenlerin, vatandaşların ikametgah kaydının yapıldığı MERNİS üzerinden belirlendiğini, dolayısıyla bu sisteme göre 58 bin mükerrer kayıt ihtimalinin olmadığını söyledi.

 Söz konusu sistem içerisinde aynı yerde farklı kayıt yapabilme imkanının bulunmadığını ifade eden Şentop, "Varsayalım ki olsa '58 bin kişi tepti ettik' diyen adama, şunu sormak lazım: Tespit ettin de ne yaptın" diye konuştu.

Seçim takvimine göre, tüm itirazların yapıldığını ve listelerin güncellendiğini bildiren Şentop, şunları kaydetti:

"Listeler askıya çıktıktan sonra, bunlara itirazlar oldu. Belli süre tanındı. Hem şahısların kendileriyle ilgili hem de siyasi partilerin listede bulunan, herkesle ilgili itiraz hakkı, yetkisi var. Bütün bu itirazlar yapıldı. Bu itirazlar üzerine listeler güncellendi. Seçim kurulları tarafından, zabıta marifetiyle polis marifetiyle 'o adreste yok, o adrese çok kişi yazıldı' gibi iddiaların hepsi araştırıldı ve neticelendirildi. Bu kararı veren ilçe seçim kurulları. Bir adam, '58 bin mükerrer kayıt tespit ettik' diyorsa o adama: 'bununla ilgili itiraz ettin mi, ilçe seçim kurullarına' diye sormak lazım. Çünkü itiraz neticesinde polis, 'bunlar var mı yok mu' diye, bu kayıtlar doğru mu yanlış mı diye araştırma yapacak."

-"Bu tamamen soyut iddia"-

İlçe seçim kurullarında her siyasi partinin birer temsilcisi bulunduğuna dikkati çeken Şentop, şöyle devam etti:

"Bu tamamen soyut iddia. Bunun gereğini yapması için imkanlar vardı. Kanuni imkanlar bunlar. Bu yolları, imkanları kullanmayan bir adamın, kalkıp böyle konuşması seçimle ilgili şaibe havası meydana getirmesi, çok yanlış. Bunu, genelde seçimi kaybedeceğine inananlar yapar. 'Madem ki kazanamıyorum seçimin üzerine leke atayım, pislik atayım da lekelensin' diye. Bunu seçime kaybedeceklerine inananlar, kazanma ümidi olmayanlar, böyle şeyleri yaparlar. Seçimlerin işleyişinden, mevzuattaki düzenlemeden, seçim kurullarının çalışma usullerinden, seçim takviminden haberi olan birisinin böyle bir söz söylememesi lazım. Çünkü bu sözü söyleyen adam gereğini yapmalı. Gereğin yapmak için de seçim takvimine göre imkanlar vardı. Eğer bunları kullanmadıysa susması lazım."

-"Seçimi kaybedeceğe inanan bir aday psikolojisi"-

"Seçim takvimi içerisinde itiraz imkanı varken, bunu söylese ve gereğini yapsaydı amenna" ifadesini kullanan Şentop, "Bu süreyi geçirdikten sonra bunları söylemesi, tamamen soyut iddiadır, şaibe düşürmek için maksatlı davranıştır. Sen zamanında itirazını yapmamışsan kendi kendine ne olduğu belli olmayan hangi belgeye dayandığı belli olmayan bir iddiayla ortalığı karıştırmaya çalışıyorsun. Bu seçimi kaybedeceğe inanan bir aday psikolojisi" değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com