Ankara'da 7 kişi sinyal veriyor

Ankara'da 7 kişi sinyal veriyor
Elektronik kelepçe Ankara’da 7 kişi üzerinde uygulanmaya başlandı.

Adalet Bakanlığı, Amerikan modeli elektronik kelepçe kullanımını başlattı. Pilot uygulama için de Ankara’da 7 kişilik bir grup seçildi. Eşine, çocuklarına şiddet uygulayan bir koca ile annesine baskı uygulayan başka bir erkeğin de içinde yer aldığı 7 kişi elektronik kelepçeyle kontrol altına alındı.

HER AKŞAM ALKOLMETRE ÜFLÜYOR

Denetimli Serbestlik Kontrol Merkezi’nden, bu 7 kişiye takılan elektronik kelepçelerin verdikleri sinyaller, 24 saat ekranlardan izleniyor.

Adli kontroldeki kişinin nerede olduğu görülebiliyor. Örneğin mahkemenin, evine ve çocuklarının okuluna yaklaşmasını yasakladığı kişinin belirlenen sınırı aşması halinde, kelepçe uyarı sinyali veriyor.

Bu durumda, o kişiye denetimli serbestlik infaz ekiplerinin müdahalesi mümkün olabiliyor. Pilot uygulama kapsamında, alkolle eve gitmesi yasaklanan kişi hakkındaki tedbir de aynı merkez tarafından uygulanıyor. Bu kişinin evine alkolmetre cihazı konuldu.

Alkolmetre cihazını her akşam evine girişte üflemek zorunda olan kişinin alkollü olup olmadığını sistem görüyor. Başka birinin cihazı üflemesi halinde sistem hata veriyor.

Böylece, sistem kanalıyla mahkemenin eve alkolle gelme yasağı koyduğu adli kontrol altındaki kişinin, bu tedbire uyup uymadığı günlük ölçümle elektronik ortamda denetlenebiliyor. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com