Ankara'da "İdam" Yeniden Tartışılıyor!

Ankara'da "İdam" Yeniden Tartışılıyor!
Ardı ardına gelen çocuk ölümleri haberleri, 'idam' cezasını yeniden siyasetin konusu haline getirdi. Sağlık Bakanı Müezzinoğlu'nun sözlerine, Başbakan Erdoğan da örtülü destek verdi.

İLK AÇIKLAMA SAĞLIK BAKANI'NDAN

Meclis'te gazetecilerin soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "Bir canide muhakeme arıyorsak bizde kabahat. Bu cinayetin vicdani bakışla izahı yok. En uçtaki insanlar. İdam cezasını getirilmesini de isteyenler var, kamuoyu bunları tartışacak" diye konuştu.

ERDOĞAN ÖRTÜLÜ DESTEK VERDİ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise cuma namazı çıkışı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"İDAMIN KALDIRILMASIYLA İLGİLİ SIKINTIMIZ VAR"

Çocuk cinayetleri nedeniyle idamın geri gelip gelmeyeceğine dair bir soruya "Yargı ile ilgili Adalet Bakanlığımızın yürüttüğü bir çalışma var. Bu olaylar idamlık olaydır. Ama idam gelmese dahi bu cezaların çok çok ağırlaştırılması konusunda arkadaşlara benim de talimatım var. Ülkemizde Avrupa Birliği''ne giriş süreciyle ilgili idamın kaldırılmasıyla ilgili bizim bir sıkıntımız var. İdam malum sebeplerle bizim ülkemizde yok. Ama ağırlaştırılmış müebbet hapise varabilecek cezalar bizim gündemizdedir." diye konuştu. 

MHP'DEN HEM TEPKİ HEM DESTEK...

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da Meclis'te, gazetecilerin konuyla ilgili sorusunu yanıtladı. İdam cezasının, AKP döneminde kaldırıldığını hatırlattı. Vural, "Bugün kendisine muhafazakar demokrat diyen bir iktidar döneminde bu olayların artmasının nedenleri ortaya konmalı. 2004’te idam cezasını kaldıran bu Hükümettir, Erdoğandır.  O zaman vicdanlarınız neredeydi! Kırk bin kişiyi öldüren bebek katili olunca konu, vicdanınız sızlamıyor mu?" diye konuştu. 

MHP: "İDAM GERİ GELMELİ"

Terör örgütü PKK'nın öldürdüğü çocukları da anımsatan MHP'li Vural, "bu çocuklar yakıldığında, öldürüldüğünde vicdanınız sızlamıyor muydu. Bu çocuklar çocuk değil miydi.?
'Dün öyle bugün böyle' olmaz! MHP olarak biz insanlık suçu olan böyle suçlarla ilgili idam cezasının geri gelmesi gerektiğini çok kez söyledik. Bugün bunu yapanların da, o gün çocukları katledenlerin de vicdanı yoktur. Bir adım atılması gerekiyor...  Vicdan varsa, vicdan bütün olacak!" değerlendirmesi yaptı. 

"İDAM ÖNERİSİ İLE ÇIĞLIK ÖNERİSİ AYNI TÜR!"

HASİP KAPLAN - HDP ŞIRNAK MİLLETVEKİLİ

Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, çocuk katillerine  yönelik idam cezası hakkında soruları yanıtlayan bir başka isim de HDP'li Hasip Kaplan oldu. Kaplan, “Veriler ellerinde yok ve bunların korunması konusunda devlet görevini yapmıyor. Düşünün ki, Bakan ‘çığlık atın’ diyor, Taksim Meydanı’nda herkese çığlık attırıyorlar, çünkü evlerine gaz atıyorlar. Bu 'idam edelim' olayı da bir nevi 'çığlık atın' önerisinin aynısıdır. Elbette ki, bu tür yüz kızartıcı, toplum tarafından son derece ağır suçlar ve cezaları zaten yasalarımızda var. Sorun cezanın azlığında çokluğunda değil, önleme konusunda devletin hiçbir projesi yok, devletin ceza yaptırımıyla basite alması son derece vahim bir olay” diye konuştu.

(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com