Ankara'da neler oluyor?

Ankara'da neler oluyor?
Üç Bakan'ın istifası, yeni yolsuzluk dalgası, İdris Naim Şahin'in AKP'den istifa, ertelenen Erdoğan, Gül görüşmesi, başsavcılıklardan gelen açıklamalar... Kısacası Ankara toz duman.

Önce Erdoğan'ın saat 17 için Köşk'ten randevu aldığı ve yeni kabine listesini Cumhurbaşkanı'nın onayına sunacağı haberleri geldi.

Ancak 17'de beklenen buluşma gerçekleşmedi.

Ankara kulislerinde, kabine değişikliğinin gecikmesi ise, rüşvet ve yolsuzluk skandalının ikinci dalgasına bağlandı.

Tam Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı Gül ile görüşmesinin beklendiği saatlerde, hem Ankara, hem de İstanbul Başsavcılıklarından ayrı ayrı açıklamalar geldi. Ankara Başsavcılığı TCDD'ye yönelik bir soruşturma olduğunu doğrularken, İstanbul Başsavcılığı'nın açıklaması ise yürüyen soruşturmaların, ilgili kişilere sızdırılması konusunda oldu.

Kulislere ise, ikinci dalga operasyon hazırlığı yapıldığı bilgileri yayıldı.

Aynı saatlerde, AKP'yi sarsan beklenmedik bir de istifa yaşandı; İçişleri eski Bakanı İdris Naim Şahin de, çok sert ifadelerle son dönemdeki operasyonlara hükümetin yaklaşımını eleştiren bir dilekçe ile, partisinden istifa etti.

Ankara, ikinci dalga operasyon olasılığı ve başsavcılıklardan gelen açıklamaları ve Şahin'in istifasını, bunun arkasının gelip gelmeyeceğini tartışırken, Başbakan ile Cumhurbaşkanı'nın beklenen buluşması da gerçekleşmedi.
 
KÖŞK: CUMHURBAŞKANI KONUTUNA GEÇTİ
 
Saat 19.15'te Çankaya Köşkü yeniden hareketlendi. Ancak beklenenin aksine, hareketlilik "giriş" yani Başbakan'ın Köşk'e çıkması için değil, "çıkış", yani Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Köşk'ten ayrılması konusunda oldu. Gül, Köşk'ten çıkarak, biraz aşağıdaki Resmi Konutu'na geçti.

Gül'ün Köşk'ten ayrılması ile, kabine değişikliğinin yarına kalabileceği yorumları yapıldı.

SABAH ATANMA OLMAZSA, İÇİŞLERİ BAKANSIZ MGK
 
Akşam geç saatlerde kabine değişikliği için Gül ve Erdoğan'ın bir araya gelmemesi halinde ise, Türkiye'nin yakın tarihinde bir ilk yaşanabilir.

Cumhurbaşkanı Gül'ün, hem de Erdoğan'ın yarınki ortak programı Milli Güvenlik Kurulu toplantısı.

MGK'nın doğal üyeleri arasında, İçişleri Bakanı da bulunuyor. Ancak bugün istifa eden İçişleri Bakanı'nın yerine bu akşam geç saatlerde ya da en geç yarın sabah atama yapılmazsa, MGK İçişleri Bakanı'nın katılımı olmadan toplanacak.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com